business english słownictwo
business english słownictwo

Angielski biznesowy - słownictwo, zwroty, słówka i idiomy. Jak uczyć się Business English?

Jak uczyć się Business English?

Osiągnięcie swobody wypowiedzi w języku angielskim zapewne wymagało od Ciebie nakładu czasu, zaangażowania, regularnych powtórek i licznych konfrontacji w życiu codziennym. Jednak czym innym jest codzienna komunikacja, a czym innym posługiwanie się językiem biznesowym. Jeśli Business English (słownictwo, zwroty i zwykle najbardziej problematyczne idiomy) spędza Ci sen z powiek, pora obrać kierunek nauki, wybrać się na kurs i rozwinąć skrzydła w życiu zawodowym!

Business English — słownictwo branżowe w języku obcym? Take it easy!

Żarty (w tym inside joke…) o żargonie informatyków lub pracowników korporacji bazują na prostej prawdzie — każdą branżę cechuje specyficzne dla niej słownictwo. I nie ma w tym nic zadziwiającego — wdrażając się w nową pracę, pewnie nieraz zmierzałaś/zmierzałeś się z opanowaniem zwrotów czy nazw. Sprawa nieco się komplikuje, gdy Twoja firma funkcjonuje na rynku międzynarodowym… Nawet jeśli bez problemu porozumiewasz się w języku angielskim, jego biznesowa odmiana wymaga nauki nowych słów, zwrotów czy nazw, nie wspominając już nawet o języku w specjalistycznych środowiskach zawodowych.

W zależności od branży, Business English — słownictwo i cała masa specyficznych idiomów będzie się różnić. Inne zwroty będą potrzebne Ci w firmie, która specjalizuje się w sprzedaży, handlu, inne w obszarze logistyki, finansów, a jeszcze inne w branży IT czy nawet w turystyce! Językowy zawrót głowy? Skądże! Wystarczy wrócić do podstaw, zapisać się na dobry kurs językowy (jeśli znasz angielski co najmniej na poziomie B1 — możesz od razu wybrać kurs angielskiego biznesowego), regularnie poszerzać zakres słownictwa i powtarzać, powtarzać i jeszcze raz powtarzać!

Prawdziwy game changer! Angielski biznesowy — słownictwo, które sprawdzi się nie tylko w biurze

Pomijając nomenklaturę i język typowy dla konkretnej branży (czyli angielski branżowy), możemy wyróżnić też bardziej ogólny obszar Business English, potrzebny w szeroko pojętym biznesie — taki język angielski biznesowy (słownictwo, ale też cała etykieta) pomoże Ci w sprawnym poruszaniu się w wielu sytuacjach zawodowych, umożliwiając m.in.:

 • przygotowanie dokumentacji — wszelkich raportów, sprawozdań czy ankiet;
 • umawianie spotkań i aktywne w nich uczestniczenie;
 • składanie zamówień;
 • prezentowanie danych;
 • przeprowadzanie rozmów telefonicznych;
 • wysyłanie maili;
 • swobodną, codzienną (również kuluarową) komunikację pomiędzy pracownikami.

Język angielski w biznesie — zwroty i pojedyncze słówka, ułatwią lub nawet umożliwią Ci pracę i rozwój w perspektywicznych firmach, sięgających zasięgami poza granice Polski. Jeśli chcesz prezentować się profesjonalnie, dbasz o wizerunek własny i firmy, dla której pracujesz, Business English jest wręcz obowiązkowy! A jeśli szukasz pracy (lub nowych klientów), to będzie Ci zdecydowanie łatwiej, jeśli poszerzysz horyzonty! Możliwość pracy zdalnej i zarabiania w innej walucie bywa czasem jedną z głównych motywacji do nauki.

angielski biznesowy zwroty

Język angielski biznesowy — zwroty akcji w sztuce efektywnego biznesu

Poszerzenie kompetencji o język angielski biznesowy to gwarancja korzyści zarówno dla pracownika, jak i firmy. Tym, jak tego dokonać zajmiemy się później. Teraz podpowiemy Ci, czego będziesz się uczyć. Oto trzy filary języka angielskiego w biznesie wraz z popularnymi przykładami.

1. Język angielski biznesowy — słownictwo

Nie ma co ukrywać! By sprawnie porozumiewać się w jakimkolwiek języku obcym, tym bardziej jego biznesowej odsłonie, musisz znać słownictwo i nieustannie poszerzać jego zakres! Stwórz własny słownik pt. „angielski biznesowy”. Słówka na dobry początek:

 • deal — umowa,
 • agreement — porozumienie,
 • market leader — lider na rynku.

2. Idiomy — Business English

Biznesowy slang, jak każdy inny, nie ma racji bytu bez specyficznych konstrukcji słownych - idiomów, rozumianych zwykle jedynie przez wtajemniczonych ludzi z branży. Wyrażenia tego typu sprawiają czasem problem, bo potrafią przesądzić o zrozumieniu wypowiedzi. Przykładowe idiomy Business English to:

 • it’s not rocket science! — to nic trudnego!

Samo „rocket science” to dosłownie nauka rakietowa, co w wolnym tłumaczeniu możemy rozumieć nawet jako zaawansowaną technologię astronomiczną! Idiom natomiast oznacza coś zupełnie innego, tym bardziej użyty w kontekście np. pracy biurowej i obsługi kserokopiarki;

 • to have the upper hand — mieć przewagę

Nie pokusimy się tutaj o dosłowne tłumaczenie. Chcemy jedynie zwrócić uwagę na to, że żeby połapać się w znaczeniach różnych wypowiedzi, trzeba zaprzyjaźnić się z idiomami;

 • white-collars — pracownicy biurowi

A w dosłownym tłumaczeniu — białe kołnierzyki!

3. Język angielski biznesowy — zwroty

W przypadku angielskiego w biznesie poszerzanie słownictwa o oficjalne zwroty to konieczność. Dziś zapamiętaj:

 • we have important issues to discuss — mamy do omówienia istotne zagadnienia,
 • all in favour? — wszyscy za?
 • thank you for your participation — dziękuję za obecność/uczestnictwo.

Czy spotkałaś/spotkałeś się już z powyższymi zwrotami? Jeśli nie — wdroż je do swojego słownika! A jeśli tak — powtórek nigdy za dużo!

Jak trwoga, to do… Szkoły Języków Obcych Koliber!

By szlifować swój Business English (słownictwo, zwroty oraz idiomy), sięgaj do różnych źródeł informacyjnych w języku angielskim. Możesz słuchać branżowych podcastów, czytać literaturę fachową, w tym czasopisma i blogi, przeglądać strony internetowe angielskich firm z branży itd. Chcesz dowiedzieć się, jak dobrze nauczyć się angielskiego?

Jeśli lubisz od czasu do czasu rozerwać się przy dobrym serialu, wybierz „The Office”! Najlepiej w wersji z napisami — nawet osoby płynnie porozumiewające się po angielsku, miewają czasem problem ze zrozumieniem dialogów, właśnie przez obecny tam język biznesowy.
Najbardziej efektywną drogą do osiągnięcia biegłości w języku angielskim jest połączenie różnych metod nauki. Wyżej wymienione sposoby są świetnym uzupełnieniem dobrego kursu językowego. Szkoła Języków Obcych Koliber oferuje kursy językowe dla firm: indywidualne oraz grupowe, w tym kursy dofinansowane ze środków unijnych. Naszą specjalną ofertą są kursy języka angielskiego, dostępne stacjonarnie (w Sosnowcu) lub w trybie online!

Nie pozostawaj w tyle! Poszerzaj horyzonty pod okiem specjalistów, wybierz dogodną formę zajęć i zapisz się na nie już dziś!