jak dobrze nauczyć się angielskiego
jak dobrze nauczyć się angielskiego

Jak dobrze nauczyć się angielskiego? Gdzie uczyć się angielskiego online i stacjonarnie?

Jak najłatwiej nauczyć się angielskiego

Jednymi z najczęściej zadawanych lektorom i nauczycielom pytań są: „jak szybko się nauczyć języka angielskiego?” oraz „jak zrobić to dobrze?”. I choć odpowiedzi na te pytania wcale nie muszą się wykluczać, to właśnie drugie z nich pełniej wyraża chęć podjęcia przez potencjalnego ucznia nauki oraz świadomość istoty nauczania. Jeśli należysz do osób, które szukając odpowiedzi na pytanie jak dobrze nauczyć się angielskiego i pozostają otwarte na różne rozwiązania - ten tekst skierowany jest właśnie do Ciebie!

Szybko czy dobrze? Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?

Pytanie o to, jak dobrze nauczyć się angielskiego, jest niemal tożsame z pytaniem o to, jak zrobić to skutecznie. Względność pojęć szybkiego tempa nauki i szybko widocznych efektów pozwala nawet na stwierdzenie, że „dobrze i skutecznie” wcale nie musi stać w opozycji do „szybko”. Jeśli jednak chcesz nauczyć się angielskiego bez wysiłku i najlepiej na jutro — szybko zmień podejście, by uniknąć rozczarowań.

Przedstawiamy najbardziej skuteczne sposoby nauki języka angielskiego, by możliwie szybko i przyjemnie przestał być dla Ciebie językiem obcym.

Różnorodność metod nauczania, stały kontakt z lektorem i przede wszystkim osobiste zaangażowanie. Czyli jak dobrze nauczyć się angielskiego

Za robieniem czegoś dobrze zwykle kryje się ogrom pracy, zainwestowanego czasu i wysiłku. Jeśli zdając sobie z tego sprawę, nadal zakładasz, że chcesz dobrze nauczyć się angielskiego, Twój poziom motywacji jest prawdopodobnie wysoki. A to bardzo dobrze rokuje. Wiesz, że bez inwestycji (czasu i pracy) trudno o efekty i jesteś gotów podjąć wysiłek. A wysiłek w przypadku nauki języka obcego nie musi — a wręcz nie powinien — wiązać się z męcząco jednorodnymi metodami pracy. Skuteczna nauka, choć nie zawsze łatwa, powinna być przyjemna. Tylko jak to zrobić? Jak nie pogubić się na ścieżce edukacji?

Można by wskazać niezawodne trio, swoistą triadę skutecznej nauki języka obcego. Jest to:

  • motywacja, wyrażająca się choćby wytrwałością oraz otwartością i gotowością do podejmowania różnych sposobów nauki;
  • różnorodność metod uzupełniających proces nauczania, w tym wprowadzanie angielskiego do codzienności (również obszaru rozrywki);
  • dobry kurs języka angielskiego, czyli stały kontakt z lektorem, który pomoże systematyzować zdobywaną wiedzę, dopasuje system i metodykę do indywidualnych predyspozycji kursanta, jego potrzeb, uwarunkowań czy aktualnego poziomu zaawansowania. Doświadczony lektor będzie Ci towarzyszył i nawigował w drodze do celu, wyposaży Cię w odpowiednie narzędzia, wskaże kierunki i umocni motywację.

Motywacja w głównej mierze zależy od Ciebie. Różnorodność metod nauki do pewnego stopnia — również (poniżej przedstawiamy kilka sposobów na to, jak najłatwiej nauczyć się angielskiego). Jednak niezaprzeczalnie istotną rolę w procesie uczenia się języka obcego odgrywają regularny kontakt z lektorem i kursy językowe. Tylko gdzie uczyć się angielskiego? Wybrać zajęcia stacjonarne czy może zdecydować się na kurs w trybie online?

Gdzie uczyć się angielskiego? Kurs stacjonarny w szkole lub… siedzibie Twojej firmy!

Z jednej strony, na pytanie o to, gdzie uczyć się angielskiego, można by odpowiedzieć wręcz lakonicznie: wszędzie. W domu, w pracy, w drodze do szkoły, podczas wykonywania codziennych czynności i zażywania dawki rozrywki, na sali wykładowej, przed monitorem bądź ekranem telewizora. Z drugiej strony, można podejść do zagadnienia mniej dosłownie i rozpatrywać je pod kątem wyboru szkoły językowej (o czym szerzej pisaliśmy w artykule “jaką szkołę językową wybrać”).

Jeśli jesteś ze Śląska - masz ułatwione zadanie. Możesz skorzystać z oferty Szkoły Językowej Koliber i cieszyć się jakością i skutecznością prowadzonych zajęć. Jeśli interesuje Cię np. kurs języka angielskiego dla firm, zajęcia stacjonarne możemy prowadzić nie tylko w naszej placówce, ale również w siedzibie Twojej firmy! Mieszkasz poza Śląskiem? Nic straconego! Możesz zapisać się na kurs językowy w trybie online.

Nauka bez wychodzenia z domu (lub biura). Gdzie uczyć się angielskiego online?

Szczególnym powodzeniem cieszą się kursy języka angielskiego online dla firm i instytucji. Nic w tym dziwnego - poruszaliśmy ten temat w artykule "Jak nauczyć się angielskiego w domu". To wyjątkowo wygodna opcja dla osób i grup, które niezależnie od lokalizacji firmy, do uczestnictwa w zajęciach potrzebują jedynie dostępu do internetu. Kontakt z lektorem i prowadzone przez niego zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym - przestrzegamy przed kursami, które stanowią w zasadzie zestaw materiałów multimedialnych, nagrań, bez możliwości kontaktu z nauczycielem (o tym, jaki kurs języka angielskiego online wybrać, pisaliśmy w tym artykule.

Szkoła Języków Obcych Koliber oferuje naukę angielskiego online zarówno dla kursantów indywidualnych, jak i dla grup. Zajęcia prowadzone są wyłącznie przez kompetentnych lektorów, którzy mają doświadczenie w pracy w trybie online (co stanowi kolejną istotną wytyczną przy wyborze kursu zdalnego).

Skoro już wiesz, gdzie uczyć się angielskiego online lub stacjonarnie, podpowiemy Ci kilka sposobów na podkręcenie tempa i jakości nauki.

Angielski na co dzień! Czyli jak najłatwiej nauczyć się angielskiego

Najczęstsza i najbliższa prawdy odpowiedź na pytanie o to, jak najłatwiej nauczyć się angielskiego, wskazuje na zaproszenie języka obcego do codzienności. Jak to zrobić? Możesz np. zmienić ustawienia w telefonie na wersję angielską. Codzienne obcowanie z funkcjami telefonu opisanymi po angielsku. Sprawna obsługa urządzenia to dziś podstawa, więc zwykle tego typu rozwiązanie okazuje się skuteczną motywacją do szybkiej nauki konkretnych zwrotów i słówek.

Czytaj. Blogi, wiadomości, książki, bajki - dopasuj stopień trudności lektury do swojego aktualnego poziomu znajomości języka angielskiego. By móc nieustannie poszerzać zakres słów, najlepiej by były to teksty o nieco wyższym stopniu zaawansowania od Twojego.

Oglądając anglojęzyczne filmy, wybieraj opcje z napisami zamiast lektora — pozwoli Ci to osłuchać się z językiem (co przełoży się na prawidłową wymowę poszczególnych słów i zwrotów) oraz podłapać często pojawiające się wyrażenia. Pamiętaj jednak, że istnieją spore różnice pomiędzy językiem angielskim brytyjskim a amerykańskim. Mowa tutaj nie tylko o odmiennym akcencie (częstym tematem żartów jest np. różnica w wymowie słowa water), ale też samym słownictwie oraz różnicach gramatycznych. Na etapie nauki trudno jest jednak uchwycić te różnice. Jeśli chcesz jak najlepiej nauczyć się języka angielskiego — konsultuj wyrażenia zasłyszane w filmie z nauczycielem. Innym od oglądania filmów sposobem naturalnego osłuchania się z językiem angielskim jest oglądanie choćby brytyjskiego wydania wiadomości.