Wykorzystanie Funduszy UE do nauki języków obcych

Jak wykorzystać Fundusze UE do nauki języków obcych?

Jak powiedział słynny filozof, Ludwig Wittgenstein: „granice mojego języka wskazują granice mojego świata”. Z roku na rok coraz wyraźniej widzimy jednak, że granice te stopniowo się zacierają, a zamiast jednego, dominującego języka posługujemy się dwoma, trzema, a czasami nawet kilkunastoma różnymi językami. Potwierdza to fakt, że kompetencje językowe stanowią dziś jeden z kluczowych elementów rozwoju społeczeństwa, które stawia na różnorodność i życie ponad wszelkimi granicami. Unia Europejska od wielu lat wspiera naukę języków obcych w krajach członkowskich, czego dowodem są m.in. wszelkiego rodzaju Fundusze Europejskie do nauki języków obcych. Na co można przeznaczyć te środki i kto może się o nie ubiegać?

Fundusze Europejskie do nauki języków obcych – krok ku lepszej przyszłości i poprawie kompetencji językowych społeczeństwa

Widok osób dorosłych uczęszczających na dodatkowe zajęcia, kursy językowe czy też studia podyplomowe nie jest dziś już niczym zaskakującym. Niestety, sporym utrudnieniem w realizacji własnych aspiracji zawodowych są dla wielu osób kwestie finansowe. Rozwiązaniem tego problemu często są Fundusze Europejskie, czyli środki finansowe pochodzące z budżetu Unii Europejskiej, których celem jest wspieranie gospodarki państw członkowskich i zwiększanie możliwości kształcenia ich mieszkańców.

Polska, jako jeden z głównych beneficjentów środków unijnych, korzysta m.in. ze wsparcia regionalnego, by móc w ten sposób przyczynić się do zmniejszenia różnic w poziomie rozwoju poszczególnych regionów i minimalizacji poziomu bezrobocia na danym obszarze. Informacje na temat tego, z jakiego wsparcia finansowego można obecnie korzystać w ramach środków unijnych, dostępne są na stronie internetowej Funduszy Europejskich.

Dla kogo są przeznaczone Fundusze Europejskie i na jaką pomoc w nauce języków obcych możemy liczyć?

Celem Funduszy Europejskich jest wsparcie osób dorosłych w radzeniu sobie na rynku pracy. Z tego powodu mogą z nich korzystać zarówno osoby fizyczne w każdym wieku, które chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, jak i przedsiębiorcy, którzy potrzebują pomocy finansowej w realizacji swoich projektów.

Wśród najczęściej stosowanych form wsparcia unijnego w nauce języków obcych wymienić można:

  • darmowe szkolenia trwające przez kilka miesięcy, które kończą się praktykami;
  • kursy językowe z dofinansowaniem.

Kursy językowe z dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Programy finansowane z Funduszy Europejskich, w tym przede wszystkim kursy językowe, pozwalają na uzyskanie całkowitego zwrotu kosztów nauki lub dofinansowania na poziomie nawet 80% ceny rynkowej szkolenia. W ramach tego typu inicjatyw beneficjenci mogą wybierać spośród kursów na różnym poziomie zaawansowania, począwszy od podstawowego (certyfikaty na poziomie A1-A2), aż do zaawansowanego (poziom B1-B2). Ukończenie takiego kursu wiąże się z uzyskaniem certyfikatu, który można następnie przedstawić pracodawcy jako dowód podniesienia kompetencji zawodowych.

Projekty europejskie są kierowane do określonej grupy wiekowej lub organizowane na terenie danego województwa, czego przykładem jest Podmiotowy System Finansowania (PSF) – projekt realizowany w województwie śląskim i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE. W ramach tego projektu właściciele firm i działalności gospodarczych z całego województwa śląskiego, jak również pracownicy mogą wziąć udział w kursach językowych z dofinansowaniem nawet do 80% ceny rynkowej szkoleń.

Dofinansowanie do nauki języków obcych z Urzędu Pracy

Inną wsparcia unijnego związanego z rozwojem kompetencji językowych jest skorzystanie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego. O taką pomoc mogą ubiegać się osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, reprezentowane przez swojego pracodawcę. Uzyskane środki finansowe można przeznaczyć wówczas na dofinansowanie kształcenia ustawicznego, podejmowanego przez pracodawcę i pracowników. Urząd Pracy finansuje:

  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego, jednak nie więcej niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika;
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorstw (do 10 osób zatrudnionych).

Czujesz, że kwestie finansowe ograniczają Cię w podniesieniu kompetencji zawodowych i rozwoju umiejętności językowych? Zapoznaj się z naszą ofertą kursów językowych z dofinansowaniem w Szkole Języków Obcych Koliber i dołącz do nas już dziś!