Najlepsze aplikacje wspierające uczenie się języków obcych

Aplikacje mobilne do nauki języków

Jak wynika z danych przedstawionych przez Wirtualnemedia.pl, tylko we wrześniu 2023 roku z Internetu korzystało niemal 30 milionów Polaków, z czego większość stanowili użytkownicy mobilni. To najlepszy dowód na to, że smartfony są bardzo ważnym elementem naszego życia codziennego. Korzystamy z nich nie tylko w celu komunikacji z bliskimi i znajomymi, ale też do płacenia z ich pomocą za zakupy, zarządzania swoim kontem bankowym, a nawet… nauki języków obcych! Wybór aplikacji, które mogą pomóc nam w doskonaleniu umiejętności językowych, jest dziś ogromny. Trudno jest wybrać tę najlepszą czy też najbardziej skuteczną, dlatego my przygotowaliśmy krótkie zestawienie kilku aplikacji językowych, które zdecydowanie warto poznać.

Co dają nam aplikacje mobilne do nauki języków obcych?

Czasy, w których nauka języka obcego kojarzyła się z długimi godzinami spędzonymi nad podręcznikami i żmudnym wkuwaniem skomplikowanych słówek, są już przeszłością. Trzeba jednak przyznać, że wizja takiego sposobu nauki nie jest ani zachęcająca, ani skuteczna w rozwijaniu umiejętności językowych. Powiew świeżości w tej kwestii wprowadziły aplikacje mobilne, dzięki którym możemy uczyć się języka obcego w dowolnym miejscu i czasie. I chociaż ich dostępność jest zdecydowanie największym plusem, to nie jest to jedyna zaleta tego typu narzędzi.

Aplikacje mobilne są łatwe w instalacji i zapewniają wysoką efektywność nauki w stosunkowo niedługim czasie. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody nauczania z podręcznika w aplikacjach czeka na nas wiele ciekawych grafik, filmików, nagrań dźwiękowych i quizów sprawdzających wiedzę. Co więcej, większość tego typu narzędzi posiada pewne elementy typowe dla gier komputerowych, w tym m.in. możliwość uzyskania nagrody za przejście kolejnego etapu, co dodatkowo motywuje do nauki i dalszej pracy.

Skoro wiemy już, co dają nam aplikacje mobilne do nauki języków, czas przejść do konkretów, czyli przedstawienia 6 propozycji aplikacji wspierających naukę języka angielskiego.

1.   Duolingo

Darmowa aplikacja mobilna, która umożliwia naukę podstawowego słownictwa, podzielonego na różne tematy oraz działy. Aplikacja jest w prosta w obsłudze, a do tego działa na zasadach grywalizacji, co oznacza, że za poprawne wykonanie testu możemy otrzymywać punkty oraz odznaki. Co więcej, Duolingo stworzyło również opcję gry ze znajomymi i rywalizacji z nimi, co jeszcze bardziej motywuje do rozwijania umiejętności językowych.

2.   Quizlet

Quizlet to znakomita propozycja dla osób, które lubią korzystać z różnych form nauki języka angielskiego. Do wyboru mamy tu klasyczne, wirtualne fiszki, które od lat wykorzystywane są przez uczniów, a także różnego rodzaju gry i testy. Aplikacja wspiera naukę nowego słownictwa na podstawie zestawów przygotowanych przez innych użytkowników, a także tych, które możemy stworzyć samodzielnie. Quizlet jest aplikacją w większości darmową, jednak możliwość korzystania z niektórych funkcji może wymagać dodatkowej opłaty.

3.   Memrise

Memrise to nowoczesna aplikacja do nauki języków obcych, która bazuje m.in. na sprawdzonym systemie fiszek oraz technice powtarzania opartej na interwałach. Tym, co wyróżnia tę aplikację, jest możliwość współtworzenia zawartości przez wszystkich użytkowników, w efekcie czego zasób materiałów jest bardzo różnorodny. Podobnie jak w przypadku Duolingo, Memrise również umożliwia zbieranie punktów przenoszących nas na dalsze poziomy nauki. Użytkowanie z aplikacji jest w większości darmowe, jednak bardziej zaawansowane funkcje (np. rozmowy z native speakerem) są odpłatne.

4.   Kahoot

Kahoot to bezpłatna platforma mobilna do tworzenia i przeprowadzania interaktywnych quizów, która świetnie sprawdza się jako narzędzie do powtarzania i utrwalania zdobytej wiedzy. Kahoot jest prosty w obsłudze i dostępny zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w przeglądarkach internetowych.

5.   Learning Apps.Org

Learning Apps.org to znana aplikacja Web 2.0, która wspomaga proces uczenia się języków obcych przy pomocy modułów interaktywnych. Moduły te mogą być wykorzystywane w nauczaniu przez nauczycieli języka angielskiego, a także zmieniane lub tworzone przez innych użytkowników korzystających z Internetu.

6.   InstaLing

InstaLing to nowatorskie narzędzie wspierające naukę języków obcych. Aplikacja z jednej strony pozwala uczniom na szybką i skuteczną naukę słówek zgodnie z ich poziomem zaawansowania, a z drugiej daje nauczycielom wgląd w pracę ucznia oraz w szczegółowe raporty na temat jego systematyczności. InstaLing jest w ostatnich latach coraz popularniejsze w szkołach, gdzie stanowi jedno z narzędzi wykorzystywanych podczas lekcji języka angielskiego.

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że nawet najlepsza aplikacja mobilna nigdy nie zastąpi nauczyciela i żywego kontaktu z językiem, na który możemy liczyć podczas uczęszczania na zajęcia np. w naszej szkole językowej KOLIBER. Z tego powodu naszym kursantom polecamy łączenie obu tych form, co, jak wynika z naszych obserwacji, przynosi najlepsze rezultacie w udoskonalaniu umiejętności językowych.  Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą kursów językowych!