Jak zorganizować swoją naukę języka obcego - czyli ważna rola powtórek materiału

Jak zorganizować swoją naukę języka obcego

Jak to się dzieje, że jedni potrzebują zaledwie kilku miesięcy, by opanować podstawy języka obcego, a inni uczą się latami i wciąż nie widzą zadowalających efektów? W wielu przypadkach diabeł tkwi w szczegółach, takich jak chociażby prawidłowa organizacja nauki i wdrożenie kilku starych, sprawdzonych zasad, np. regularnych powtórek materiału. O tym, w czym przydaje się dobrze skonstruowany harmonogram nauki języka obcego i jakie elementy powinien uwzględniać, opowiemy w dzisiejszym artykule.

Jak uczyć się języka obcego skutecznie, efektywnie, a zarazem przyjemnie?

Nauka przez sen, ekskluzywny kurs językowy w najdroższej szkole w mieście, obklejanie mieszkania fiszkami ze słówkami. O tym, z jak wielu magicznych metod nauki języka możesz skorzystać, słyszałeś prawdopodobnie nie raz. Nasuwa się tu jednak jedno, najważniejsze pytanie – na ile te metody są skuteczne i czy faktycznie wykonają całą pracę za nas? Nie ma się co oszukiwać. Nawet tony nowych podręczników, wydrukowanych materiałów i fiszek nie zagwarantują pożądanego efektu, jeżeli nie stworzymy odpowiedniego planu nauki i nie wskrzesimy w sobie niezbędnej motywacji do pogłębiania wiedzy.

Dziś spróbujmy skupić się na pierwszym elemencie, czyli organizacji nauki języka obcego. Ważne jest tu wdrożenie 3 kluczowych zasad, czyli:

• systematyczności;
  • różnorodności;
  • balansu.

Tylko tyle i aż tyle. Co ciekawe, wszystkie te elementy dotyczą tak naprawdę nie tylko nauki języków obcych, ale też innych umiejętności - biegania, grania na pianinie, śpiewu, itd.

Organizacja nauki języka obcego w 3 krokach

Systematyczność to nic innego jak uwzględnienie w swoim harmonogramie nauki częstych, ale krótkich treningów językowych, które pozwolą na przyswajanie niewielkich dawek wiedzy. Dzięki temu łatwiej będzie nam zapamiętać nowe słówka, bez zamęczania umysłu i ciała jednorazowym nadmiarem informacji.

A co z różnorodnością? Tu również sprawa jest prosta. W planie nauki języka obcego musimy uwzględnić 4 kluczowe aktywności językowe: słuchanie, czytanie, mówienie i pisanie, aby móc w ten sposób uniknąć jednego z głównych wrogów skutecznej nauki języków, a mianowicie… nudy! To, jak ważna jest nauka na zasadzie różnorodności, podkreślają słynni poligloci, w tym m.in. Steve Kaufmann oraz Luca Lampariello. Ich zdaniem sekretem efektywnej i ciekawej nauki języka obcego jest skupianie się na innej aktywności każdego dnia, np.:

• dzień pierwszy: czytanie tekstu na dany temat;
  • dzień drugi: oglądanie filmu z napisami w tej samej tematyce;
  • dzień trzeci: pisanie tekstu na wybrany wcześniej temat;
  • dzień czwarty: spotkanie z native speakerem i rozmowa na określony temat.

Na koniec pozostaje nam już tylko balans, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. Mamy tu na myśli dwa elementy – intensywny trening językowy skupiający się na uzupełnianiu słownictwa, analizie fonetycznej i gramatycznej, a także językową rekreację w postaci rozwijania umiejętności językowych poprzez oglądanie filmów, czytanie artykułów i słuchanie piosenek. Integrując te dwa rodzaje nauki, łatwiej będzie nam osiągnąć językowy sukces w postaci efektywnej i przyjemnej nauki.

Dlaczego regularne powtarzanie materiału jest tak ważne?

Jak mówi stare, łacińskie przysłowie: „powtarzanie jest najlepszą matką skutecznej nauki”. I jest w tych słowach wiele prawdy. Jak wskazują badania, umysł człowieka działa na tzw. zasadzie początku i końca. Zasada ta mówi, że nasz mózg najłatwiej przyswaja wszystkie te informacje, które docierają do niego na początku i na końcu danego treningu. Co to oznacza dla Ciebie? Nie przytłaczaj swojego umysłu zbyt dużą porcją wiedzy – podziel ją na mniejsze elementy i wdrażaj systematyczne powtórki. Przykładowo, każdego dnia poświęcaj 20 minut na naukę – 10 minut na powtórkę materiału z poprzedniej lekcji i 10 minut na nowy materiał. Kierując się tą zasadą, szybko zauważysz, że na pierwsze nie trzeba będzie długo czekać!

Masz problem ze zmotywowaniem się do samodzielnej nauki? Sprawdź naszą ofertę kursów językowych w Szkole Języków Obcych Koliber, podczas których pomożemy Ci w zdobywaniu nowych umiejętności językowych w przyjaznej atmosferze, a także pokażemy, jak zorganizować swoją naukę w domu.