Jak znaleźć czas na naukę języka obcego?

Jak pogodzić naukę z codziennymi obowiązkami?

Praca, studia, rodzina, przyjaciele, hobby, jedzenie, rozrywka, relaks – prawdopodobnie Tobie również ten kołowrotek jest bardzo bliski. Pytanie tylko, jak w codziennej gonitwie znaleźć jeszcze czas na naukę języka? Jak dodać do codziennej listy obowiązków kolejny punkt i zintegrować go ze swoim napiętym harmonogramem? Sprawa nie jest prosta, ale nie niemożliwa do osiągnięcia. Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!

Masz więcej wolnego czasu, niż Ci się wydaje

Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć to słynne stwierdzenie: „nie mam na nic czasu, doba jest za krótka”. Prawda jest taka, że każdy z nas ma dokładnie tyle samo czasu do wykorzystania. Dlaczego więc niektórzy ludzie są w stanie zrobić w tym samym czasie więcej niż inni? Odpowiedź na to pytanie kryje się w pewnej bardzo ważnej kwestii – nasz czas jest elastyczny i to my decydujemy, w jaki sposób go wykorzystamy. Wystarczy, że przytrafi nam się sytuacja awaryjna w życiu, abyśmy szybko zdali sobie sprawę z tego, jak łatwo można poprzesuwać pewne rzeczy w codziennym harmonogramie.

Czy fakt ten możemy odnieść do tematu nabywania nowych umiejętności? Oczywiście, że tak! Jeżeli zastanawiamy się, jak znaleźć czas na naukę języka, warto na początek przeanalizować swoje zajęcia z całego tygodnia. Na co poświęcamy czas każdego dnia? Ile czasu spędzamy w pracy, a ile na dojazdach, jedzeniu, treningu na siłowni, odrabianiu prac domowych z dziećmi, a ile na rozrywce?

Po spisaniu wszystkich tych czynności warto pomyśleć o tym, które z nich są faktycznie w danej chwili potrzebne. Być może część z tych zajęć wcale nie jest priorytetowa (np. nauka piątego języka obcego) i można je umieścić niżej w hierarchii niż nowy kurs językowy, który pomoże zarówno w rozwoju osobistym, jak i zawodowym. Wszystko to sprowadza się do jednego, prostego wniosku – w szukaniu czasu na naukę języka kluczowe jest zrozumienie własnego harmonogramu i ustalanie priorytetów.

Jeżeli uda nam się przejść przez ten etap, kolejne kroki prawdopodobnie staną się o wiele łatwiejsze. Jak znaleźć czas na naukę języka pośród ogromu codziennych obowiązków? Oto nasze pomysły!

Zaprzyjaźnij się z językiem – od tej pory będzie Twoim wiernym przyjacielem

Tym, co jest w stanie zrobić każdy z nas bez większych trudności, to włączenie nauki języka do codziennych zajęć, które do tej pory wykonywaliśmy w języku polskim. Okazuje się, że w taki sposób wcale nie musimy zmieniać planu swojego dnia. Czas na naukę nagle znajdzie się sam!

Jeżeli lubisz czytać książki, sięgnij po kolejną pozycję, ale w języku angielskim. Zacznij od prostych, skróconych wersji ulubionych powieści lub od książek dla dzieci i młodzieży. W drodze do pracy staraj się słuchać radia lub podcastów, włącz audiobooki, a w domu oglądaj programy informacyjne z Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych (przy okazji przekonasz się, jak wiele różnic pojawia się w słownictwie i akcencie w tych językach).

Wybierasz się do kina? Zrezygnuj tego dnia z kolejnej lekcji angielskiego i zamiast tego oglądaj film obcojęzyczny bez zwracania uwagi na napisy. W domu spróbuj oglądać filmy z anglojęzycznymi napisami, a jeśli czujesz się na siłach – oglądaj je bez napisów!

Czas na kawę, czyli jak znaleźć czas na naukę podczas spotkania z przyjaciółmi

Zwykle tego nie zauważamy, ale wokół nas jest mnóstwo osób, które, podobnie jak my, uczą się tego samego języka obcego. Spróbuj to wykorzystać i upiec dwie pieczenie na jednym ogniu! Zamiast szukać czasu na naukę angielskiego między codziennymi zajęciami, umów się na szybką kawę z przyjacielem, podczas której będziesz rozmawiać z nim po angielsku, niemiecku czy też hiszpańsku. Możesz też wprowadzić nową zasadę w swoim domu, zgodnie z którą jeden dzień w tygodniu przeznaczony będzie na komunikację w innym języku niż ojczysty. Początki mogą okazać się trudne, ale z czasem będzie już tylko lepiej!

Jak znaleźć czas na naukę języka, ale bez większego wysiłku? Małymi krokami do celu!

W nauce języka obcego doskonale sprawdza się słynna zasada „step by step, day by day”. Wyznaczaj sobie realistyczne cele i staraj się ich trzymać. Jeżeli uda Ci się ustalić jasną ścieżkę, z pewnością łatwiej będzie Ci znaleźć czas na naukę, bo będziesz wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Na koniec pamiętaj o tym, że wcale nie musisz uczyć się godzinami, by osiągnąć spektakularne efekty. Badania dowodzą, że wystarczy zarezerwować sobie 15-20 minut dziennie na szybką powtórkę materiału i przećwiczenie nowych słówek, by lepiej przyswoić zdobytą wiedzę.

Czujesz, że mimo wszystko trudno będzie Ci zorganizować czas na naukę bez dodatkowego wsparcia z zewnątrz? Skorzystaj z naszej pomocy w Szkole Języków Obcych KOLIBER! Z myślą o Twoich potrzebach przygotowaliśmy bogatą ofertę kursów języka angielskiego, dzięki którym zdobędziesz niezbędne umiejętności językowe, a przy okazji spędzisz czas z fantastycznymi ludźmi, którzy pokażą Ci, jak pogodzić naukę języka z codziennymi obowiązkami.