Jak przekształcić codzienne zajęcia w naukę języka obcego?

Prostsza nauka języka obcego!

Nauka nowego języka niesie za sobą tysiące korzyści, począwszy od wzmocnienia umiejętności krytycznego myślenia, aż lepsze zrozumienie świata. Dla wielu osób główną przeszkodą w opanowaniu podstaw języka obcego jest jednak sam proces uczenia, w tym przede wszystkim niewypracowanie odpowiednich nawyków w nauce. Jak wskazują badania, najlepszym sposobem na wzbogacenie umiejętności językowych jest zanurzenie się w języku i obcowanie z nim na co dzień. Co ciekawe, by osiągnąć ten cel, wcale nie musimy studiować za granicą i spędzać długich godzin nad książkami. Wystarczy, że wprowadzimy do codziennego życia kilka prostych zmian, które mogą przynieść zaskakujące efekty.

Czy codzienna nauka języka obcego może być dobrą zabawą?

Większość z nas na myśl o nauce nowego języka odczuwa strach i lęk, że nie uda nam się sprostać wyzwaniom związanym z opanowaniem podstaw gramatyki, słownictwa oraz wymowy. Sama wizja przyswojenia nowych umiejętności jawi się również jako ciągnące się w nieskończoność godziny spędzone nad książkami, testami i listami słówek, których koniecznie musimy nauczyć się na pamięć. Czy faktycznie tak to musi wyglądać? Oczywiście, że nie!

Liczne badania dowodzą, że codzienna zabawa z językiem obcym może w znacznym stopniu pomóc w efektywnej nauce, ponieważ w takim trybie czujemy się swobodnie i bezpiecznie, a to zdecydowanie ułatwia proces nauki słownictwa i gramatyki, jak również nabierania płynności w mówieniu. Jak powiedział Fred Rogers, amerykański prezenter telewizyjny i aktor: „Często mówi się o zabawie, jakby była przerwą w poważnej nauce”. Do takiego podejścia chcemy zachęcić dziś Ciebie – odważ się przełamywać schematy i spraw, aby codzienna nauka języka stała się wspaniałą zabawą! Jak tego dokonać? Oto kilka naszych propozycji.

1. Zmień język w swoim telefonie

Mówi się, że wielki sukces zaczyna się od małych kroków. W pełni zgadzamy się z tym stwierdzeniem! Biorąc więc pod uwagę fakt, że każdego dnia spędzamy średnio 5 godzin na korzystaniu z telefonu komórkowego, to wykorzystajmy ten sprzęt do codziennej nauki języka. Na początek wystarczy zmienić ustawienia w telefonie i ustawić język, którego aktualnie się uczymy. Pomoże to m.in. w uporaniu się ze słownictwem, z którym obcujemy na co dzień, m.in. z datami oraz pogodą. A to dopiero pierwszy krok!

2. Pożycz książkę od dziecka i zanurz się w literaturze młodzieżowej

Czytanie stanowi świetny sposób na udoskonalenie umiejętności związanych z nauką poprawnej gramatyki, struktury zdań oraz pisowni. Zdajemy sobie sprawę z tego, że próba przeczytania po angielsku trzymającej w napięciu powieści kryminalnej może spełznąć na niczym, ponieważ stosowany język będzie w niej raczej zbyt skomplikowany. Zamiast tego warto sięgnąć po książkę dla dzieci lub młodzieży, która może okazać się doskonałym punktem wyjścia w czytaniu angielskich powieści.

Książki dziecięce i młodzieżowe zostały skonstruowane w taki sposób, by wesprzeć najmłodszych w nauce czytania, pisania oraz nauki gramatyki. Kiedy natomiast będziesz już gotowi na kolejny level, zawsze możesz wybrać powieści młodzieżowe o bardziej skomplikowanej fabule, jednak wciąż pisane prostym językiem, łatwiejszym do zrozumienia dla początkującego odbiorcy.

3. Scrolluj media społecznościowe z głową! Obserwuj influencerów, którzy mówią w języku obcym

Bez względu na to, czy pasjonujesz się modą, urodą, filmem, technologią czy też podróżami, w Internecie znajdziesz mnóstwo wpływowych osobistości, które możesz śledzić w mediach społecznościowych. W związku z tym, jeśli kolejnym razem włączysz Instagram lub TikToka, spróbuj połączyć codzienną naukę języka z codziennością. Zapoznaj się z treściami ulubionych influencerów i wykorzystaj je m.in. do nauki akcentu, potocznych wyrażeń, a także nowych słówek związanych z konkretną tematyką.

4. Czas na relaks z Neflixem w zupełnie nowym wydaniu

Ostatni patent, którym chcemy się podzielić, to wykorzystanie Netflixa do codziennej nauki języka. Brzmi nierealnie? Nic bardziej mylnego! Oglądając telewizję, możemy nie tylko ćwiczyć wymowę w języku obcym, ale też poznawać nowe słownictwo i zanurzać się w języku oraz kulturze danego kraju. Na początek warto sięgnąć po ulubiony program z włączonymi napisami – oczywiście po angielsku. Z czasem, gdy będziesz czuć się pewniej, wyłącz napisy i spróbuj rzucić się na głęboką, językową wodę!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się dla Ciebie przydatne. Pamiętaj, że jeśli chcesz połączyć codzienną naukę języka w domu ze wsparciem doświadczonego lektora, zawsze możesz spróbować swoich sił na kursie języka angielskiego w Szkole Języków Obcych Koliber. Z nami przyswajanie nowej wiedzy będzie prawdziwą przyjemnością, a bariery językowe odejdą w niepamięć!