jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych

Dofinansowanie kursu językowego dla pracownika - jak je pozyskać?

Jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych

Na pewnym etapie rozwoju firmy, podnoszenie kompetencji językowych pracowników jest konieczne. Czy to międzynarodowy kontrakt, realizowany przez cały zespół czy negocjacje wyznaczonego pracownika z producentami z krajów nieanglojęzycznych - dostosowany do potrzeb firmy kursy językowe okaże się najlepszym rozwiązaniem. Jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych i czy każdemu ono przysługuje? Na jakie wsparcie zewnętrzne może liczyć przedsiębiorca w takiej sytuacji?

Dofinansowanie kursów językowych - kiedy koszty kursu ponosi pracodawca?

Nie od dziś wiadomo, że posługiwanie się językiem obcym (nawet w stopniu niższym niż biegły) jest jedną z podstawowych i najczęściej wymaganych kompetencji na rynku pracy. Co jednak w sytuacji, gdy pracodawca nie szuka pracownika, a jedynie chce poszerzyć wachlarz kompetencji osób już zatrudnionych?

Wspieranie pracowników w podnoszeniu kwalifikacji należy do najbardziej perspektywicznych postaw pracodawcy. Kiedy rozwój firmy i otwarcie na rynek międzynarodowy generuje potrzebę poszerzania kompetencji językowych pracowników, to pracodawca ponosi koszty kursów. Warto wiedzieć, że dzięki dotacjom, może wiele zaoszczędzić. Tylko jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych? Czy karkołomne będzie przygotowanie wniosku i rozliczenie takiej dotacji?

Jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych i czy gra warta jest świeczki?

Możliwości pozyskania przez pracodawcę wsparcia finansowego jest kilka. Może on np. przestudiować aktualne oferty Krajowego Funduszu Szkoleniowego lub - po uprzednim zapoznaniu się z poszczególnymi programami i ustaleniu, czy firma kwalifikuje się do składania wniosku - starać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Generowanie oszczędności przy delegowaniu pracownika na kurs językowy ma przecież same plusy - skąd więc pytanie, czy warto starać się o dofinansowanie?

Wiele podmiotów, które mają przed sobą realizację projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych, obawia się zawiłości dokumentacji, związanej tak z aplikowaniem o te środki, jak i z ich rozliczaniem (nie wspominając już nawet o wyszukiwaniu odpowiednich programów dotacyjnych).

Z pomocą przedsiębiorcom przychodzą niektóre szkoły językowe, zapewniające, że wiedza jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych nie jest im obca i chętnie się nią podzielą - o ile przedsiębiorca skorzysta właśnie z ich usług. Ale tutaj pojawia się kolejne pytanie: na co szczególnie uważać przed decyzją o wyborze kursu, którego organizator oferuje pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych?

Wsparcie w pozyskiwaniu dofinansowania do kursów językowych ze środków UE

Wśród ofert placówek edukacyjnych, specjalizujących się w nauczaniu języków obcych (również dla firm), można znaleźć propozycję pomocy w pozyskaniu dofinansowania do różnych kursów językowych. Ale czy każdy może skorzystać z takiej pomocy?

Przeglądając oferty w internecie, warto zwrócić uwagę choćby na to, czy dana szkoła ujęta jest w Bazie Usług Rozwojowych (prowadzonej przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz na województwo, w którym działa. Dlaczego istotna jest lokalizacja? Bo unijne programy dotacyjne mają zazwyczaj zasięg regionalny i mogą się między sobą różnić. Firmy z województwa śląskiego mogą ubiegać się o dofinansowanie, zgodnie z warunkami rozpisanymi właśnie dla tego województwa.

Ponadto warto zwrócić uwagę na zakres oferowanej przez daną szkołę językową pomocy. Czy wsparcie kończy się na pozyskaniu dofinansowania? Szkoła Języków Obcych Koliber jest placówką, która zapewnia pomoc na każdym etapie dofinansowania ze środków UE: wnioskowania, korzystania z pozyskanych funduszy oraz ich rozliczenia!

Jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych dla pracowników i czerpać z niego same korzyści?

Jak już ustaliliśmy - by przedsiębiorca mógł skupić się na meritum swojej działalności, a pracownik na skutecznym podnoszeniu swoich kompetencji z zakresu znajomości języka obcego - warto skorzystać z usług szkoły językowej, oferującej kompleksową pomoc w korzystaniu z dofinansowania, jaką właśnie oferuje SJO Koliber. Idealnie dopasowane do potrzeb firmy kursy językowe, obejmują możliwość:

• nauki dowolnego języka obcego;
  • nauczania indywidualnego;
  • organizacji kursu grupowego (również z opcją dojazdu do firmy lub w sytuacji zagrożenia epidemiologicznego - formy zdalnej).

Na jakie udogodnienia jeszcze można liczyć, korzystając z unijnych dotacji? Jeśli mała lub średnia firma spełnia dodatkowe kryteria (dotyczące często np. wieku pracownika, który ma skorzystać z kursu), skala dofinansowania może być jeszcze większa niż zakładana początkowo!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą (lub przedstawicielem przedsiębiorcy), którego działalność zarejestrowana jest w województwie śląskim i który zastanawia się jak pozyskać dofinansowanie do kursów językowych dla pracowników, skontaktuj się z przedstawicielem SJO Koliber i przekonaj się jakie to proste!

Przeczytaj także jak wybrać szkołę językową!