Fundusze Europejskie dla województwa śląskiego

Fundusze Europejskie dla województwa śląskiego

Unia Europejska stanowi wspólnotę krajów zróżnicowanych ze względu na poziom rozwoju i zmagających się z różnymi wyzwaniami. Część z tych wyzwań jest wspólna dla wszystkich krajów Unii, czego przykładem jest chociażby walka z bezrobociem i wsparcie najuboższych regionów. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą Fundusze Europejskie, których celem jest pomoc w rozwiązywaniu ważnych problemów społecznych i gospodarczych. Jak wygląda to na przykładzie województwa śląskiego i jakie projekty są tu realizowane?

Fundusze Europejskie dla województwa śląskiego w liczbach

W latach 2021-2027, podobnie jak w poprzednich okresach, w Polsce utworzono 16 programów regionalnych, finansowanych przez budżet Komisji Europejskiej na łączną kwotę 33,5 mld euro. Programy te są zarządzane na poziomie poszczególnych województw, a środki finansowe dostępne w ramach każdego z nich mają za zadanie przyczynić się do zmniejszenia dysproporcji w rozwoju poszczególnych regionów naszego kraju.

Mało kto wie jednak o tym, że program Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 dysponuje największą pulą środków unijnych spośród wszystkich regionów w naszym kraju. Wartość ta wynosi blisko 5,14 mld euro, co stanowi ok. 15% całej alokacji przyznanej na programy regionalne. Warto również dodać, że suma ta jest składową środków z trzech funduszy:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), obejmującego około 2 mld euro;
  • Europejskiego Funduszu Społecznego+ (EFS+),obejmującego około 796 mln euro;
  • Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST), przyczyniającego się do transformacji społeczno-gospodarczej województwa śląskiego (41% środków, czyli około 2 mld 128 mln euro).

Alokacja środków w ramach Funduszy Europejskich dla województwa śląskiego

Tak duże wsparcie unijne, jakie otrzymał Śląsk, pozwala na realizację wszelkiego rodzaju projektów, m.in. w zakresie inwestycji infrastrukturalnych, działań z zakresu wsparcia kapitału ludzkiego i tych wspomagających transformację społeczną w regionie Śląska. W programie wyszczególnionych zostało 13 obszarów wsparcia, które pozwalają na inwestycję w takie obszary jak:

  • Fundusz Sprawiedliwej Transformacji: transformacja społeczno-gospodarcza województwa śląskiego;
  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego: efektywność energetyczna, OZE i gospodarka niskoemisyjna (priorytet II), transport (priorytety III i IV), cyfryzacja, innowacyjność i wzmocnienie konkurencji MŚP (priorytet I), infrastruktura edukacyjna, kulturalna, turystyczna, społeczna i zdrowotna
  • Europejski Fundusz Społeczny+: wsparcie regionalnego rynku pracy (priorytet V), działania edukacyjne (priorytet VI), aktywizacja i integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym (priorytet VII).

Kto odpowiada za realizację programów regionalnych dla województwa śląskiego?

Nad sprawnym przebiegiem poszczególnych projektów w ramach Funduszy Europejskich dla Śląska czuwa Zarząd Województwa Śląskiego (instytucja zarządzająca), jak również odpowiedzialne za wykonywanie zadań Departamenty Urzędu Marszałkowskiego:

  • Departament Rozwoju i Transformacji Regionu;
  • Departament Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
  • Departament Europejskiego Funduszu Społecznego.

Co więcej, wdrażanie środków jest przeprowadzane we współpracy ze Śląskim Centrum Przedsiębiorczości i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Kursy językowe z dofinansowaniem z UE dla mieszkańców Śląska

Jednym z najważniejszych projektów wspomagających rozwój gospodarczy i społeczny Śląska jest Podmiotowy System Finansowania, finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego UE. W ramach tego projektu dostawcy usług rozwojowych, w tym m.in. nasza Szkoła Języków Obcych Koliber, oferują kursy językowe z dofinansowaniem, skierowane do właścicieli firm i działalności gospodarczych z terenu Śląska, jak również do pracowników (etatowych lub zatrudnionych w ramach umów cywilno-prawnych).

Dzięki wsparciu unijnemu beneficjenci mogą skorzystać z dofinansowania do kursu językowego w wysokości nawet do 80% ceny rynkowej szkolenia. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie dla firm, którym zależy na ograniczeniu kosztów związanych z inwestowaniem w rozwój językowy pracowników, a także dla tych, którym zależy na współpracy ze szkołami o sprawdzonej jakości funkcjonowania i nauczania, potwierdzonej przez instytucje unijne.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat dofinansowania do kursów językowych w ramach Funduszy Europejskich dla województwa śląskiego.