TOP 10 najtrudniejszych języków świata
TOP 10 najtrudniejszych języków świata

TOP 10 najtrudniejszych języków świata - których języków najtrudniej się nauczyć?

TOP 10 najtrudniejszych języków świata

Mowa, pismo, gramatyka, a w przypadku języków żywych — zmieniające się zasady. Nie ma co ukrywać. Nauka każdego języka obcego dla większości osób to nie bułka z masłem. Trudności piętrzą się, gdy dodamy do tego zupełnie odmienny alfabet, system znaków czy intonację — najtrudniejsze języki świata to właśnie te, które są najbardziej odległe kulturowo od języka ojczystego adepta lingwistyki. Jesteś ciekawa/ciekawy jak wygląda lista najtrudniejszych języków świata dla Polaków? Zapraszamy do lektury!

top 10 najtrudniejszych języków świata

Własne podwórko i wieża Babel — jak tu się dogadać? Czyli najtrudniejsze języki świata

Czy wiesz, że można się doliczyć aż siedmiu tysięcy języków na całym świecie (i to nie licząc dialektów, gwar i języków martwych)? Ich różnorodność przyprawia o zawrót głowy, ale też może wzbudzać podziw — jako stosunkowo młody gatunek na Ziemi wykształciliśmy nie jeden, a wiele tysięcy specyficznych kodów kulturowych, które pozwalają nam się komunikować, wymieniać informacjami, doświadczeniami i wiedzą, wyrażać emocje, a także budować poczucie tożsamości (narodowej, etnicznej czy nawet społecznej) i odrębności.

Poziom trudności nauki konkretnego języka zależy najbardziej od osoby chcącej się go nauczyć, jej indywidualnych zdolności do przyswajania języków, ale też doświadczenia w nauce innych języków obcych oraz podobieństwa danego języka do języka ojczystego. Najtrudniejsze języki świata wymagają od usiłujących je opanować osób kilkunastu lat regularnej, intensywnej nauki, a i tak później potrafią zaskakiwać choćby bogactwem słownictwa (patrz: język polski).

Biorąc pod uwagę, że często mamy problemy z komunikacją międzyludzką w obrębie tego samego języka, na pytanie o to, jaki jest najtrudniejszy język świata, odpowiadamy z przymrużeniem oka, ale i nutą nostalgii: ten, w którym uparciuchom przyjdzie prowadzić dialog.

TOP 10 - najtrudniejsze języki świata (nie tylko) dla Polaków

Lingwiści często żartują, że najtrudniej nauczyć się pierwszych siedmiu języków, a później jest już z górki. Prawdą jest, że opanowując jeden język z danej grupy (np. zachodniosłowiańskiej) lub gałęzi (np. słowiańskiej), łatwiej jest się nauczyć innych, jemu pokrewnych języków. Dla Polaka najłatwiejszy więc będzie język rosyjski, ukraiński, słowacki czy czeski, inaczej niż dla Holendra lub Japończyka.

Można wyróżnić też listę najtrudniejszych języków świata, które przysparzają stosunkowo największej ilości problemów ludziom na całym globie. Podkreślamy jednak, że tego typu listy miewają charakter dość subiektywny. Nasze TOP 10 - najtrudniejszych języków świata rozpoczynamy od Dalekiego Wschodu.

1. Język chiński

Mandaryński, kantoński, szanghajski — to jedynie trzy spośród wielu odmian języka chińskiego, uznawanego za najtrudniejszy język na świecie, choćby ze względu na ogromną ilość skomplikowanych znaków, które nieraz mają wiele różnych znaczeń, choć są do siebie łudząco podobne wizualnie.

2. Język japoński

Podobnie jak w języku chińskim, tak i w japońskim, już sama intonacja wpływa na znaczenie danego słowa. Ponadto występowanie trzech różnych alfabetów (dwa z nich mają po 46 znaków) oraz fakt, że to język izolowany (niepodobny do żadnego innego na świecie) plasuje język japoński na drugim miejscu w rankingu najtrudniejszych języków świata.

3. Język koreański

Azjatyckie podium zamyka język koreański, w którym również na próżno szukać pokrewieństw z jakimkolwiek istniejącym językiem (to kolejny język izolowany na naszej liście) tak pod kątem gramatyki, jak i leksyki.

4. Język arabski

W wielu zestawieniach najtrudniejszych języków świata arabski znajduje się na podium. Pisanie od prawej do lewej strony to jedna z najłatwiejszych do opanowania różnic pomiędzy językiem arabskim a np. polskim. To ogrom dialektów czy brak zapisu samogłosek (sensu słowa zapisanego samymi spółgłoskami należy domyślić się z kontekstu) spędza uczniom arabskiego sen z powiek. A to tylko kilka trudności, z jakimi zmagają się adepci tego języka.

5. Ex aequo — język islandzki i fiński

Ogromnego nakładu pracy wymaga też przyswojenie języka islandzkiego oraz fińskiego. Skomplikowana, często opiewająca w wyjątki gramatyka oraz słownictwo, które ciężko skojarzyć ze znajomym brzmieniem słów, to jedne z większych utrapień uczniów języków rodem z ziemi Wikingów.

6. Język węgierski

Zakładając, że istotą braterstwa jest porozumienie oraz biorąc pod uwagę różnice językowe dzielące Polaków i Węgrów, trudno nie odnieść wrażenia, że w przysłowiu o braterstwie obu narodów nader istotna jest szklanka.

Dla Polaków nauka języka węgierskiego jest bowiem niemałym wyzwaniem, choćby z powodu charakterystycznego brzmienia i wielu głosek, których nie ma w naszym rodzimym języku.

7. Język polski

Gdybyś czytała/czytał tekst pt. „Najtrudniejsze języki świata — ranking” napisany np. przez Anglika, język polski z całą pewnością byłby na podium. W wielu zestawieniach nasz język ojczysty wyprzedza nawet chiński! Pomyśl o tym, gdy będziesz marudzić, że nie dasz rady nauczyć się choćby angielskiego (uznawanego za język prosty do nauczenia).

8. Język francuski

Ze względu na brzmienie na naszej liście TOP najtrudniejszych języków świata jest też francuski. Wymowa znacznie różni się tutaj od zapisu i wymaga sporej wprawy. Francuskie słowa bywają po prostu trudne do wypowiedzenia dla naszych rodaków.

9. Greka i język grecki

Wiele głosek w języku greckim wymawia się tak samo. Jednak te najbardziej charakterystyczne dla tego języka, w języku polskim… nie istnieją. I to właśnie sprawia, że Greka i grecki ląduje u nas na miejscu 9.

10. Język hebrajski

Listę najtrudniejszych języków świata zamykają języki najstarsze, czyli grecki i hebrajski — oba głównie ze względu na system wymowy. Hebrajski oraz arabski zaliczają się do grupy języków semickich — jeśli opanujesz jeden z nich, z tym drugim będzie już łatwo.

Najtrudniejsze języki świata to te, których akurat się uczysz!

Planujesz uczyć się jednego z języków z naszego rankingu? A może chcesz, by inny język obcy przestał być w końcu obcy? Wybierając Szkołę Języków Obcych Koliber, zyskasz niezawodnego przewodnika po świecie komunikacji w wybranym języku!

Ze względu na uniwersalność i powszechność używania, to język angielski jest najczęściej wybierany przez Kursantów. Od 400 lat nieustannie zyskuje na popularności (obecnie aż 30% ludzi na świecie posługuje się angielskim). Uchodzi on za stosunkowo łatwy do opanowania — żadna lista najtrudniejszych języków świata nie zawiera języka angielskiego. Na próżno szukać w rankingach też włoskiego i hiszpańskiego (choćby z uwagi na prostą gramatykę i podobne do łaciny słownictwo). Jedno jest pewne — ze Szkołą Języków Obcych Koliber każdy język przestanie być obcy!