Nauka angielskiego dla dorosłych

Nauka angielskiego dla dorosłych z wykorzystaniem gier i zabaw – skuteczne podejście

Nauka angielskiego dla dorosłych

Jak powiedział amerykański przedsiębiorca i projektant gier, Ralph Koster: „Ostatecznie tym właśnie są gry. Nauczyciele. Zabawa to po prostu inne określenie nauki!”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, zwłaszcza że już na przykładzie dzieci widzimy, jak ważne w nauce języka obcego jest umiejętne łączenie gier i zabaw z tradycyjnymi metodami nauczania. Podobnie wygląda to w przypadku osób dorosłych, które wbrew pozorom też mają w sobie coś z dziecka i kochają czas sprzyjający przyjaznej rywalizacji, zabawom oraz potężnej dawce śmiechu! Jak wykorzystać gry i zabawy w nauce języka angielskiego dla dorosłych? Oto nasze wskazówki.

Jaką rolę pełnią gry i zabawy w nauce angielskiego dla dorosłych?

Badania jasno wskazują, że włączenie gier i zabaw do nauki języków obcych to świetny sposób na to, by wesprzeć klasyczny model nauczania. Każde dziecko z pewnością zgodzi się z nami, że nawet prosta gra lub zabawa może okazać się przyjemnym przerywnikiem w trakcie lekcji. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, by ciągnący się w nieskończoność czas spędzony na wkuwaniu słówek stał się fajną okazją do przyswojenia nowego słownictwa w nietuzinkowy sposób.

Jak to się dzieje? W przeciwieństwie do tradycyjnego uczenia się słówek gry i zabawy do nauki języka angielskiego są po prostu ciekawe. Co ważne, taki element nauczania zachęca uczestników zajęć do wzajemnych interakcji, co w konsekwencji obniża poziom stresu (spowodowany m.in. z barierą językową) i przenosi ich uwagę na zabawę. Niejednokrotnie widzieliśmy już, jak pozbycie się wewnętrznej presji wpływa korzystnie na zmniejszenie blokady językowej i czerpanie większej przyjemności z nauki języka obcego.

Kolejna kwestia to możliwość dopasowania tempa nauki angielskiego dla dorosłych do ich możliwości. Dzięki grom i zabawom nie czujemy presji związanej z koniecznością przyswojenia skomplikowanych struktur gramatycznych lub nowego słownictwa. Możemy sami wybierać takie tempo, które będzie dla nas odpowiednie.

Nie da się również ukryć, że gry i zabawy to skuteczne podejście do nauki języka angielskiego ze względu na możliwość szybszego zapamiętywania słów i utrwalania zdobytej wiedzy. Szeroki wybór różnych rodzajów gier sprawia, że jeden materiał możemy ćwiczyć na wiele sposobów, co pozwala na łączenie tego, co przyjemne z tym, co pożyteczne.

Skuteczne podejście do nauki w 4 krokach na wesoło

Sposobów na naukę angielskiego z wykorzystaniem gier i zabaw jest mnóstwo. Poniżej prezentujemy kilka naszych pomysłów, które można wykorzystać w nauce angielskiego dla dorosłych.

  1. Gra w dyktowanie

Na początek prosta gra, która ćwiczy kilka umiejętności równocześnie – mówienie, słuchanie oraz pisanie. Do tej zabawy potrzebne są dwie osoby – dziennikarz i reporter. Reporter podbiega do kartki z fragmentem tekstu i stara się go jak najszybciej przeczytać. Następnie wraca do dziennikarza i dyktuje mu wszystko, co zapamiętał. Na koniec warto sprawdzić, na ile zrozumiany tekst był zgodny z rzeczywistością i porównać oryginał z wersjami uczestników zabawy.

  1. Wyścig na słowa

Ta zabawa to świetna sposób na przećwiczenie słownictwa w określonej tematyce. Wszystko, co jest tu potrzebne, to tablica oraz dwie drużyny. Po zapisaniu na tablicy dowolnego słowa pierwsza osoba z każdej drużyny podbiega i zapisuje kolejne słowo, które zaczyna się na ostatnią literę pierwszego słowa, np. elephant, time, egg, itd. Po upływie ustalonego czasu obie drużyny sprawdzają, ile słów udało im się zanotować i przyznają punkty za każde prawidłowo zapisane słowo.

  1. Tabu

Tabu to bardzo dobrze znana wszystkim gra, która może być śmiało wykorzystywana jako skuteczne podejście do nauki angielskiego. Gra polega na naprowadzaniu członków drużyny na odpowiednie słowo, jednak bez używania wyrazów zakazanych (lista określona na kartce). Zabawę można dowolnie modyfikować poprzez dobór słownictwa z różnych kategorii.

  1. Rozmowa na czas

Na koniec jeszcze jedna prosta gra, którą również warto wykorzystać jako sposób na powtórzenie słownictwa z danej tematyki. Na tablicy zapisana jest lista tematów lub pytań. Każdy z uczestników zabawy ma minutę na to, by wybrać dla siebie temat i rozmawiać o nim przez ten czas. Jest to bardzo fajny sposób na to, by zachęcić kursantów do mówienia i przełamywania ich bariery językowej.

Nauka angielskiego dla dorosłych bez ciągłego siedzenia w ławce? Coś wiemy na ten temat!

Jak widać, gry i zabawy w nauce angielskiego to rewelacyjny sposób na przełamanie nudy i wprowadzenie elementu zabawy do tradycyjnego procesu nauki. Dzięki nim możemy powtarzać słownictwo, uczyć się nowych struktur gramatycznych, a przede wszystkim – ćwiczyć umiejętność komunikacji. 

Dokładnie na tych elementach skupiamy się w naszej Szkole Języków Obcych Koliber, gdzie od wielu lat pomagamy naszym kursantom w rozwijaniu swoich umiejętności językowych – bez presji, stresu i nudy! Chcesz dołączyć do nas? Zobacz naszą ofertę kursów języka angielskiego i odkryj w sobie dziecięcą chęć do zabawy. Z nami przekonasz się, jakie to proste!