native speaker kto to
native speaker kto to

Kim jest native speaker? Na czym polega nauka i czy warto uczyć się z native speakerem?

Na czym polega nauka z native speakerem?

Im precyzyjniej dopasujesz do swoich potrzeb, preferencji i predyspozycji tryb oraz metody nauki, w tym również języków obcych, tym bardziej efektywny będzie to proces. Również dobór nauczyciela jest tutaj kluczowy. Nauczyciele szkolni i akademiccy, lektorzy, native speakerzy — oto grono specjalistów, dzięki którym języki obce mogą przestać być obce. Zapewne wiesz, kim jest nauczyciel czy wykładowca akademicki, ale czy wiesz, kim jest native speaker i co może zaoferować kursantom?

Native speaker — kto to taki?

Przeglądając oferty kursów językowych, pewnie nieraz spotykałaś/spotykałeś się z ogłoszeniami tzw. native’ów. Ich popularność jest całkiem spora, tym bardziej w dobie niemal nieograniczonych możliwości przeprowadzania zajęć z różnych zakątków świata. Dlaczego może to mieć znaczenie i kim właściwie jest native speaker?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę: „native speaker — kto to?” szybko odnajdziesz syntetyczną definicję, głoszącą, że to osoba, dla której dany język jest językiem ojczystym (słowo native to dosłownie rodzinny, ojczysty, autochtoniczny, a słowo speaker oznacza mówcę). Native speaker angielskiego pochodzi więc z kraju anglojęzycznego, native speaker francuskiego — z francuskojęzycznego itd. Z założenia więc zna na wskroś gramatykę, ma niezwykle bogate słownictwo oraz poprawny akcent. W świecie danego języka — jest tubylcem.

Nauczyciel języka obcego — czy każdy native speaker nim jest?

Z definicji native speakera wynika, że każdy Polak jest native speakerem języka polskiego. Warto w tym miejscu zadać sobie co najmniej dwa pytania. Po pierwsze, czy aby na pewno każdy mieszkaniec kraju nad Wisłą posługuje się piękną, poprawną polszczyzną, zna i potrafi wytłumaczyć choćby jej struktury gramatyczne? I po drugie: w jakim stopniu każdy nasz rodak byłby w stanie nauczyć obcokrajowca języka polskiego?

Ważne jest, by native speaker, z którym chcesz nawiązać współpracę, nie tylko płynnie posługiwał się danym językiem, ale też wiedział, jak nauczyć tego samego Ciebie. Znajomość metod nauczania języka obcego oraz doświadczenie zawodowe może okazać się przesądzające o efektywności procesu. O czym jeszcze warto pamiętać, decydując się na naukę z native speakerem? Na czym to w ogóle polega?

Native speaker — na czym polega nauka języka obcego z jego rodzimym użytkownikiem?

Mocną stroną kursu językowego z native speakerem oraz jednocześnie jego podstawowym założeniem jest możliwość obcowania z danym językiem, w jego najbardziej naturalnej formie (zakładając, że native nie posługuje się np. regionalnym dialektem). Uczestnicząc w takim kursie, zapewne osłuchasz się z wymową słów, melodią języka i poznasz jego autentyczne, codzienne oblicze (często pozbawione oficjalnego tonu). W dodatku ewentualna bariera językowa szybko może zostać złamana — w przeciwnym razie po prostu nie dogadasz się z nativem — zostajesz niejako postawiona/postawiony pod ścianą z prostego powodu: native speaker zazwyczaj nie zna języka swoich kursantów.

Brak możliwości komunikacji w języku, którym to Ty posługujesz się biegle, może stanowić jednocześnie zaletę, ale i swego rodzaju wadę kursu z native speakerem. Brak opcji wyjaśnienia danego zagadnienia po polsku może Cię zmobilizować lub wręcz zniechęcić w dążeniu do sukcesywnej komunikacji. Wiele zależy od Twojego wyjściowego poziomu zaawansowania, biegłości językowej. Osoba komunikująca się np. w języku angielskim na poziomie co najmniej średniozaawansowanym, prawdopodobnie wyniesie więcej z rozmowy z native speakerem angielskiego niż osoba zaczynająca naukę tego języka od podstaw.

Język tym bardziej obcy? Native speaker — czy warto?

Pamiętaj, że każdy język jest kodem kulturowym, a błędy komunikacyjne pomiędzy ludźmi mówiącymi w różnych językach, często wynikają z nieco odmiennego myślenia, systemu składania zdań oraz choćby z nieznajomości kontekstu kulturowego. Lektor — czyli osoba doskonale znająca dany język obcy oraz jednocześnie posiadająca kompetencje, by go skutecznie nauczać — w znacznie większym stopniu wpisuje się w ideę usystematyzowanej nauki języka. Lektorzy tej samej narodowości, co ich kursanci, często prezentują podobny stopień biegłości językowej, co native speakerzy, a w dodatku są w stanie wyjaśnić kursantom w sposób zrozumiały zasady gramatyczne, sposoby budowania komunikatu czy jakiekolwiek inne kwestie językowe, które są kluczowe dla efektywnej edukacji.

Podsumowując — nie każdy native speaker ma odpowiednie kompetencje, by nauczać języka — w przeciwieństwie do wykwalifikowanych i doświadczonych lektorów. Jeśli komunikujesz się swobodnie w języku obcym, ale chcesz popracować nad akcentem, zanurzyć się w brzmieniu danego języka — zajęcia z native speakerem mogą okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. Jeśli jednak Twoim celem jest bardziej wszechstronna nauka języka — postaw na dobry kurs językowy z lektorem w szkole językowej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wybrać szkołę językową, zachęcamy do przeczytania naszego wpisu na blogu.

Z lektorami ze Szkoły Koliber — w świecie komunikacji w języku (jeszcze) obcym — poczujesz się u siebie.