Jakie są najczęstsze wyzwania dorosłych uczących się angielskiego i jak je przezwyciężyć?

Wyzwania dorosłych uczących się angielskiego

Życie w ciągłym napięciu, codzienny harmonogram wypełniony po brzegi obowiązkami domowymi i zawodowymi, nieustanna gonitwa za dobrobytem finansowym. Wszystko to składa się na pewien bardzo charakterystyczny obraz, który pokazuje, jak trudno w dzisiejszym świecie żyje się osobom dorosłym. Nic więc dziwnego, że w gąszczu tak wielu trudności często mamy problem ze znalezieniem czasu i energii do nauki nowego języka obcego. Z jakimi wyzwaniami w nauce angielskiego dla dorosłych zmagamy się najczęściej i jak można je przezwyciężyć?

Nauka języka angielskiego u dorosłych i dzieci – ten sam cel, a zupełnie inne podejście

Stawianie pierwszych kroków w nauce nowego języka wygląda zupełnie inaczej u osób dorosłych i dzieci. Najmłodsi uczniowie zwykle bardzo szybko przyswajają wiedzę poprzez zabawę, podczas gdy dorośli mają tendencję do wolniejszego przetwarzania informacji i nie są aż tak podekscytowani nauką nowych rzeczy. Obie te grupy wymagają indywidualnego podejścia i zwrócenia uwagi na szereg aspektów, które z jednej strony mogą przynieść wiele satysfakcji, jednak z drugiej mogą też prowadzić do licznych porażek. Z tego powodu tak ważne jest, by wiedzieć, co stanowi przeszkodę w nauce języka angielskiego dla dorosłych i jak można przezwyciężać te trudności.

Brak czasu na rozwijanie zainteresowań głównym wyzwaniem w nauce angielskiego dla dorosłych

Jeśli zapytamy przypadkowe osoby, dlaczego nie próbują rozwijać się w tym obszarze, w którym czują się najlepiej, odpowiedź jest zwykle taka sama: napięty harmonogram i brak czasu na spełnianie się w swoich pasjach. Aspekt ten można zaobserwować również na przykładzie osób, które wciąż odkładają naukę nowego języka na później. Pracując na pełen etat, często mamy niewiele wolnego czasu, by dojeżdżać na drugi koniec miasta i regularnie uczęszczać na zajęcia z języka angielskiego. Co więcej, mając dodatkowe zobowiązania, jak np. dzieci czy też opiekę nad bliskimi, znalezienie czasu na swoje zainteresowania może stać się jeszcze większym wyzwaniem.

Czy istnieje sposób na rozwiązanie takiego problemu z nauką angielskiego? Oczywiście! Wystarczy spróbować wpleść język do swojej codziennej rutyny. W drodze do pracy warto słuchać podcastów lub audiobooków w języku angielskim, a w przerwie na lunch, zamiast scrollować media społecznościowe, przeczytać krótki artykuł w języku angielskim. A wieczorem, gdy brak jest już sił i energii na wyczerpującą pracę umysłową, można włączyć zabawny program telewizyjny lub odcinek wciągającego serialu – oczywiście w języku angielskim!

Paraliżujący strach i brak pewności siebie – jak przezwyciężyć te trudności w nauce języka?

Jak wynika z badania SW Research przeprowadzanego na zlecenie firmy Babel, co czwarty ankietowany odczuwa barierę językową w mówieniu w języku obcym, pomimo że potrafi w nim swobodnie pisać. Fakt ten sprawia, że sami bardzo rzadko rozpoczynamy rozmowy z obcokrajowcami i boimy się podejmować dyskusję podczas zajęć w trakcie kursów językowych. To całkowicie naturalne, że czujemy się zawstydzeni i niepewni podczas ćwiczeń – zwłaszcza jeśli otaczamy się osobami, które radzą sobie lepiej z tymi umiejętnościami. Co można jednak zrobić, by zwalczyć strach i niepewność?

Na początek warto spróbować samodzielnie pokonać obawy związane z mówieniem po angielsku, np. poprzez mówienie do siebie i czytanie na głos różnych tekstów, aby móc oswoić się z dźwiękami i wypowiadaniem słów własnym językiem oraz ustami. Warto to robić w zaciszu własnego domu, czyli tam, gdzie czujemy się najpewniej i najbezpieczniej. Inną ważną rzeczą jest zmiana myślenia i zrozumienie, że popełnianie błędów jest rzeczą ludzką i nawet doświadczeni native speakerzy mogą je popełniać!

Zbyt duże obciążenie finansowe związane z nauką angielskiego

Ostatnim tematem, który warto poruszyć w temacie wyzwań w nauce angielskiego dla dorosłych, są kwestie finansowe. Udział w tradycyjnym kursie językowym lub skorzystanie ze wsparcia korepetytora może być bardzo kosztowne, zwłaszcza jeśli dodamy do tego jeszcze konieczność zakupu podręczników i materiałów do nauki. Dla osób dorosłych, na których ciąży konieczność utrzymania całej rodziny, inwestowanie we własny rozwój może okazać się wręcz niemożliwe do realizacji.

Jak sobie z tym poradzić? Jednym z rozwiązań jest znalezienie bezpłatnych materiałów do nauki angielskiego w Internecie. Istnieje wiele stron internetowych i aplikacji, które oferują ciekawe zasoby do nauki języka – bezpłatnie lub za niewielką opłatą. Warto również dowiedzieć się, czy nasz pracodawca nie oferuje swoim pracownikom możliwości skorzystania z kursów angielskiego z dofinansowaniem, by przyczynić się w ten sposób do wzrostu kompetencji pracowniczych. Dzięki dofinansowaniu pracodawca jest w stanie zaoszczędzić nawet do 80% ceny rynkowej szkolenia swoich pracowników, wpływając tym samym korzystnie na ich rozwój zawodowy. 

Brzmi ciekawie? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na ten temat!