nauka-slowek-angielski
nauka słówek angielskich

Jakie są najbardziej efektywne strategie zapamiętywania słówek w języku angielskim?

Jak zapamiętać angielskie słówka?

Jak wynika z danych prezentowanych przez Oxford Dictionary, język angielski liczy około 250 tysięcy słów, nie wliczając w to terminów naukowych i związanych z konkretnymi dziedzinami. Co ciekawe, przeciętny Anglik czy też Amerykanin zna zwykle zaledwie… 20 tysięcy słów! W przypadku osób z wykształceniem wyższym liczba ta wzrasta do około 40 tysięcy. Co to oznacza dla Ciebie? Wcale nie musisz znać wszystkich angielskich zwrotów, by móc płynnie posługiwać się tym językiem. Kluczem jest jednak sprawne opanowanie podstawowego słownictwa, które jest niezbędne w codziennych konwersacjach. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie kilka technik zapamiętywania słówek w języku angielskim. Sprawdź, czy pomogą również Tobie!

Nauka i zapamiętywanie słówek w języku angielskim – o co tu tak naprawdę chodzi?

Zanim pokażemy Ci, jakie są efektywne strategie nauki słownictwa, zatrzymajmy się na moment o samym procesie zapamiętywania. Otóż w kognitywistyce i psychologii istnieje szereg badań na temat pamięci. Tym, o czym warto tu wspomnieć, jest tzw. krzywa zapominania Ebbinghausa. Wykres ten pokazuje, że im więcej czasu mija, tym więcej informacji zapominamy… chyba, że sobie znów o nich przypomnimy. Kognitywiści są zgodni w tym, że kiedy opracowujemy metody przypominania sobie o pewnych rzeczach tuż przed tym, jak o nich zapomnimy, tym większe szanse, że skuteczniej je zapamiętamy. Brzmi skomplikowanie, prawda? Wbrew pozorom to wcale nie jest trudne!

Jednym ze sposobów na uzyskanie takiego efektu, jest powtarzanie w odstępach. Oznacza to, że powinniśmy częściej powtarzać słówka, których jeszcze nie znamy, a te, które przyswoiliśmy już wcześniej, możemy powtarzać nieco rzadziej. Badania dowodzą, że regularne powtarzanie w pewnych odstępach czasu to jedna z najskuteczniejszych technik zapamiętywania angielskich słów (i nie tylko angielskich!).

Efektywne strategie nauki słownictwa w kontekście – jak to wygląda w praktyce?

Powtarzanie w odstępach czasu to nie jedyna technika zapamiętywania angielskich słów, z której możesz skorzystać. Innym rozwiązaniem, które szczególnie polecamy, jest kontakt z językiem w kontekście. Oznacza to, że ucząc się nowych słówek, staramy się maksymalnie skupić na czytaniu i słuchaniu. Prawdopodobnie zdarzy się tak, że wiele słów usłyszysz po raz pierwszy i nie będziesz wiedzieć, co one oznaczają. To zupełnie normalne! Postaraj się zapisać je w notatniku, a następnie sprawdź w słowniku, co dokładnie oznaczają. Ze względu na fakt, że napotykasz na te słowa w pewnym kontekście, łatwiej będzie Ci je zapamiętać, co również potwierdzają liczne badania.

A oto kilka naszych wskazówek w kwestii zapamiętywania słówek w języku angielskim w kontekście:

  • czytaj szeroko – dużo, różnorodnie i często. Dobrze, gdyby to były zróżnicowane teksty w języku angielskim, które pozwolą Ci na poznanie dużej ilości nowego słownictwa;
  • słuchaj szeroko – nie ograniczaj się do jednej formy, np. filmu lub serialu. Odkrywaj angielskie podcasty, piosenki, a także wiadomości w TV obcym języku;
  • mów dużo – znajdź osobę, z którą będziesz mógł rozmawiać po angielsku i wykorzystywać jak największy zasób słownictwa w praktyce;
  • pamiętaj o pisaniu – pisanie na kartce nowych słówek, które są trudne do zapamiętania, pomoże Ci w szybszym przyswajaniu słownictwa, zwłaszcza jeśli jesteś tzw. wzrokowcem.

Techniki zapamiętywania angielskich słów, z których lepiej NIE korzystać

Wiesz już, co pomoże Ci w szybszym i skuteczniejszym zapamiętywaniu nowego słownictwa. Są jednak pewne opcje, które niekoniecznie ułatwią Ci cały ten proces. O czym mowa?

  • nauka słówek nie kontekstowych z określonej listy – samo przeczytanie zwrotów całkowicie wyrwanych z kontekstu sprawi, że ich nauka zajmie Ci prawdopodobnie kilka razy więcej czasu niż słów w określonym kontekście;
  • przygotowanie fiszek ze słowami, które nie są używane w kontekście – samo zobaczenie danego zwrotu, który z niczym się nie kojarzy, zdecydowanie nie ułatwia jego zapamiętania;
  • zanotowanie w pamięci słowa, ale bez zapisania go w notatniku – szanse, że uda Ci się przypomnieć sobie, jak brzmiało słowo, które usłyszałeś w filmie lub przeczytałeś w książce, są… prawie zerowe. Zapisanie zwrotów na kartce jest zatem niezbędne do tego, by móc je zapamiętać.

Jak mówi słynne przysłowie: „trening czyni mistrza”. Jeżeli więc chcesz skutecznie zapamiętywać słówka w języku angielskim, ćwicz regularnie i sprawdzaj, jakie postępy udało Ci się poczynić. Pomoże Ci w tym m.in. udział w kursie języka angielskiego w Szkole Języków Obcych Koliber, gdzie lektorzy pomogą Ci utrzymać wysoki poziom motywacji i zachować radość z nauki. A to, jak wiadomo, pierwszy krok do językowego sukcesu!