jak-uczyc-sie-angielskiego-z-fiszek
jak-uczyc-sie-angielskiego-z-fiszek

Jak uczyć się angielskiego z fiszek?

Jak zrobić fiszki z angielskiego?

Zapewne niejednokrotnie słyszałaś/słyszałeś o różnych, efektywnych metodach nauki języków obcych oraz ciekawych i pomocnych narzędziach edukacyjnych. Jednym z nich są fiszki! Polecają je nauczyciele szkolni i akademiccy, lektorzy, native speakerzy i sami uczniowie. Na czym polega fenomen fiszek i jak najlepiej wykorzystać je, aby dobrze nauczyć się angielskiego? Jak zrobić fiszki z angielskiego? A może lepiej postawić na gotowe zestawy?

Fiszki (nie tylko) z angielskiego — co to jest i jak może Ci pomóc w nauce języka obcego?

Wśród materiałów i narzędzi pomocniczych w procesie nauki języka angielskiego (i każdego innego języka obcego) sporą popularnością cieszą się fiszki! To małe karteczki, na których w najprostszej postaci z jednej strony zapisane jest słówko po angielsku, a z drugiej — jego polskie tłumaczenie. Przy pomocy fiszek będziesz w stanie łatwiej przyswajać nowe słownictwo i powtarzać to już zapamiętane.

Tradycyjna, papierowa forma fiszek ma swoje wirtualne odpowiedniki. Istnieje wiele aplikacji mobilnych, opierających się na fiszkach. Jeśli wiele obszarów swoich codziennych zadań przenosisz do internetu — fiszki na telefonie mogą okazać się dla Ciebie wygodne (szczególnie w podróży!).

Słówka? A może gramatyka? Jak zrobić fiszki z angielskiego i co powinno się na nich znaleźć?

Niepodważalną zaletą fiszek jest ich uniwersalność! To świetne narzędzie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych — bez względu na stopień zaawansowania znajomości angielskiego! Fiszki możesz precyzyjnie dostosować również do swoich potrzeb, wybierając (lub tworząc) odpowiedni zestaw, szlifujący konkretny zakres wiedzy.

Niezależnie od tego, czy zrobisz je sama/sam, czy zdecydujesz się na zakup gotowego zestawu, do wyboru masz wiele rodzajów fiszek. Do najbardziej popularnych należą:

  • fiszki do nauki słówek — dostosuj je do poziomu zaawansowania oraz własnych potrzeb. Możesz wybrać same słówka, choć najlepiej, by fiszka zawierała też np. przykłady zastosowania danego wyrazu lub wyrażenia w całym zdaniu. Dzięki tak opracowanym fiszkom łatwiej zapamiętasz znaczenie słówek. Co istotne, możesz wybrać (lub sporządzić) zestaw fiszek z konkretną terminologią np. podróżniczą, biznesową, medyczną, artystyczną itd.;
  • fiszki z czasownikami nieregularnymi, najlepiej razem z przykładami ich użycia. Dzięki takim karteczkom szybko zapamiętasz nieregularne formy czasowników;
  • fiszki z idiomami — znasz żarty o Polakach, którzy chcąc powiedzieć coś wprost (czyli prosto z mostu), konstruują takie zdanie w języku angielskim: I tell you something straight from the bridge? W przypadku idiomów dosłowność może generować problemy w komunikacji. Dzięki fiszkom z angielskiego nie obrazisz się, gdy ktoś powie Ci np. przed egzaminem: Break a leg!
  • fiszki z angielskimi czasami — najważniejsze, hasłowo zapisane zasady oraz konkretne przykłady zastosowania — tego rodzaju fiszki pomogą Ci opanować angielską gramatykę w sposób łatwy i przyjemny!

Papier czy ekran? Gotowe czy zrobione w domu? Na jakie fiszki do nauki angielskiego postawić?

Jak już powiedzieliśmy, możesz wybrać fiszki w formie tradycyjnej — papierowej lub elektronicznej. I o ile każdy sposób przybliżający Cię do sprawnej komunikacji po angielsku jest dobry, o tyle papierowe fiszki mogą mieć kilka przewag nad wirtualnymi odpowiednikami. Przede wszystkim, papierowe fiszki możesz przygotować samodzielnie! O tym, dlaczego warto to zrobić, przeczytasz nieco niżej. Na razie wspomnimy tylko, że to efektywna i całkowicie darmowa opcja.

Jeśli jednak chcesz nabyć gotowe zestawy pomocy edukacyjnych i zastanawiasz się, ile kosztują fiszki z angielskiego, odpowiedzi mogą być różne. Za papierowe komplety możesz zapłacić od kilkunastu złotych wzwyż. Wiele zależy choćby od obszerności kolekcji karteczek. Aplikacje mobilne natomiast to często koszt miesięcznej subskrypcji — i tutaj kwestia ceny przedstawia się różnie (od ok. 20 zł wzwyż).

Jak zrobić fiszki z angielskiego i dlaczego warto to zrobić samodzielnie?

Jak uczyć się angielskiego z fiszek? By móc czerpać z potencjału edukacyjnych karteczek w pełni — najlepiej przygotować je samodzielnie! Jak to zrobić i dlaczego to tak istotne?

1. Gromadzenie materiałów — przygotuj listę słów, wyrażeń czy zasad gramatycznych, które chcesz opanować. W trakcie szukania informacji, przykładów zastosowania słówek i innych materiałów, które mogą zapełnić fiszkę — już się uczysz!
2. Opracowanie fiszek — nanieś na przygotowane, niewielkie kartoniki zebrane informacje. Na każdej karteczce zapisuj jedno słówko/zasadę wraz z przykładem zastosowania. Przygotowując fiszki — uczysz się!
3. Regularne przeglądanie fiszek — pamiętaj, że nauka to głównie powtórki! Korzystając z samodzielnie zrobionej fiszki — uczysz się, powtarzając już poznany materiał!

Jak widzisz, samodzielne wykonanie fiszki wiąże się aż z trzema etapami/sposobami nauki. Jeśli zależy Ci na efektywności uczenia się — zrób fiszki sama/sam! To świetny punkt wyjścia do opanowania nawet najbardziej obszernego materiału!

Fiszki — prosta i skuteczna pomoc w nauce języka angielskiego!

Wiesz już jak zrobić fiszki. Pozostaje poznać i wdrożyć to proste narzędzie do swojego procesu nauki! A jak uczyć się angielskiego z fiszek, gdy są już gotowe? Możesz np. włożyć zbiór karteczek do pudełka z kilkoma przegródkami, które będą oznaczać stopień utrwalenia informacji (np. chcę się nauczyć, powtarzam, umiem) — to bardzo ważne! Możesz też rozmieścić fiszki w przestrzeni domu lub nosić je w torebce! Ważne, byś wracała/wracał do nich regularnie!

To, na jakie fiszki do nauki angielskiego się zdecydujesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, że to narzędzia pomocnicze — fiszki stanowią skuteczne uzupełnienie procesu nauki, ale nie są w stanie zastąpić dobrego kursu języka angielskiego. By osiągać najlepsze efekty — łącz metody uczenia się! Zapisz się na indywidualny lub grupowy kurs językowy w Szkole Języków Obcych Koliber, gdzie tryb i metody nauki dostosowane będą do Ciebie, a nie na odwrót!