jak-szybko-nauczyc-sie-jezyka-niemieckiego
jak-szybko-nauczyc-sie-jezyka-niemieckiego

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego? Ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka niemieckiego?

Jak szybko nauczyć się języka niemieckiego?

Szybka nauka niemieckiego? Co to oznacza?

Zaznaczmy wyraźnie — nauka języka obcego bardziej przypomina maraton niż sprint. To wyzwanie długodystansowe, w którym ciężko jest wyznaczyć realną i stałą metę. Bo nawet jeśli zakładany poziom znajomości języka obcego (np. B2) zostanie już osiągnięty, w sytuacji braku praktyki i regularnego posługiwania się zdobytymi umiejętnościami językowymi — z czasem zaczną one zanikać.

Zadając sobie pytanie „jak szybko nauczyć się języka niemieckiego”, należałoby wcześniej rozstrzygnąć inne zagadnienie, a mianowicie: co dla Ciebie oznacza „szybko”? To miesiąc? Trzy miesiące? A może rok? Załóżmy więc, że szybka nauka niemieckiego to taka, której efekty będą odczuwalne i widoczne znacznie szybciej, niż w przypadku systemu nauczania, opartego na godzinnych zajęciach, odbywających się raz w tygodniu. Bo szybka nauka niemieckiego to równocześnie nauka intensywna i… różnorodna.

Jak szybko nauczyć się niemieckiego? Od czego zależy tempo postępów?

Można wymienić wiele czynników wpływających na efektywność nauki języka obcego (w tym rzecz jasna niemieckiego), ale większość z nich sprowadza się do ucznia: jego motywacji, samodyscypliny, zaangażowania i czasu, który zainwestuje w naukę. Nie ma magicznego sposobu na błyskawiczne opanowanie nowych umiejętności językowych (i jakichkolwiek innych) bez nakładu pracy i zaangażowania. Warto też pamiętać, że przyswajanie wiedzy nabierze tempa, gdy… proces ten będzie po prostu przyjemny (czemu dowodzą liczne badania naukowe).

Jeśli zachodzisz w głowę jak szybko nauczyć się niemieckiego, postaw na łączenie różnych metod nauczania:

  • oglądaj filmy po niemiecku (zacznij od bajek, w których język zazwyczaj jest dużo prostszy);
  • zrób własny słownik (zapisuj słówka od razu z rodzajnikami!);
  • zapisuj na karteczkach nazwy codziennych przedmiotów i przyklejaj je do nich;
  • zapisz się na kurs języka niemieckiego.

Zapisanie się na kurs językowy jest bardzo istotne. Dlaczego? Odpowiedni przewodnik po świecie języka niemieckiego pomoże Ci zoptymalizować proces nauczania, usystematyzować wiedzę i w możliwie najkrótszym czasie — osiągnąć upragniony cel.

szybka-nauka-niemieckiego

Czy kurs językowy stanowi odpowiedź na pytanie: jak szybko nauczyć się języka niemieckiego? Kwestia nauczania… od kuchni

Co jest kluczem do efektywnej nauki każdego języka obcego? Regularność! Zdecydowanie lepsze efekty uzyskasz, ucząc się niemieckiego systematyczne niż w trakcie krótkich, choć nawet bardzo intensywnych zrywów. Cierpliwość, samodyscyplina i wytrwałość odgrywają tu znaczącą rolę. A nie od dziś wiadomo, że na poziom motywacji i regularność nauki wpływa towarzyszenie doświadczonego nauczyciela. Dlatego, jeśli chcesz szybko nauczyć się języka niemieckiego, nie poprzestawaj na samodzielnych wysiłkach.

Wydawać by się mogło, że w dobie przeróżnych aplikacji do nauki języka i niemal nieograniczonego dostępu do materiałów w internecie, samodzielna nauka jest rozwiązaniem najszybszym i najtańszym. Zerknijmy jednak na naukę niemieckiego… od kuchni. Gromadząc różne, przypadkowe składniki, niekoniecznie upieczesz z nich ciasto — tym bardziej, jeśli nie znasz przepisu. Podobnie jest z nauką języka obcego — pojedyncze słówka zdadzą się na nic, jeśli nie będziesz wiedzieć, jak i kiedy ich użyć. Pozostając w tej metaforyce: dopasowany do Twoich potrzeb i możliwości kurs językowy oferuje w pełni wyposażone zaplecze, składniki, instrukcje i pełne wsparcie doświadczonego cukiernika; do tego sprzyjająca przyswajaniu wiedzy atmosfera, dogodny czas i forma zajęć — to przepis na sukcesywną i szybką naukę języka niemieckiego.

Czy można określić ile czasu potrzeba, aby nauczyć się języka niemieckiego?

Czynników determinujących proces uczenia się języka obcego jest tak wiele, że nie da się podać dokładnego terminu osiągnięcia obranego celu. Zakładając jednak, że zaczynasz od zera, zapisujesz się na dobry kurs językowy, uczęszczasz na zajęcia trzy razy w tygodniu, ale materiał powtarzasz codziennie, wzbogacasz naukę poprzez np. słuchanie niemieckojęzycznego radia, możesz spodziewać się, że poziom A1 osiągniesz już po ok. trzech miesiącach nauki, a A2 po ok. pół roku. Inna teoria (dość poglądowa, choć stanowiąca równie daleko idące uogólnienie) głosi, że na każdy kolejny poziom zaawansowania potrzeba ok. 150 godzin nauki języka obcego, w tym niemieckiego. Wiele zależy więc od częstotliwości zajęć, Twojego zaangażowania i poziomu kompetencji językowych, od którego zaczynasz i do którego dążysz. Warto zauważyć, że szacunkowy czas nauki języka niemieckiego nie różni się od nauki innych, europejskich języków obcych.

Doświadczona kadra Szkoły Języków Obcych Koliber dopasuje kurs języka niemieckiego do Twoich potrzeb i możliwości, by nauka była skuteczna i możliwie najszybsza. To Ty decydujesz, czego potrzebujesz, my natomiast układamy plan nauczania w taki sposób, by razem osiągnąć ustalony cel. Pozostajemy elastyczni również w kwestii formy zajęć (oferujemy kursy stacjonarne oraz kursy niemieckiego online) i ich profilu — niezależnie od tego, czy chcesz poszerzać swoje kompetencje jako globtroter, czy może znajomość języka niemieckiego jest konieczna w pracy, którą wykonujesz — dostosujemy program nauczania idealnie do Twoich potrzeb.

Przeczytaj także artykuł: Język niemiecki w biznesie!