Jak skutecznie uczyć się angielskiego poprzez dialogi i rozmowy?
Jak skutecznie uczyć się angielskiego poprzez dialogi i rozmowy?

Jak skutecznie uczyć się angielskiego poprzez dialogi i rozmowy?

Rozmowy w języku angielskim

A gdyby tak pójść na całość i zacząć naukę angielskiego właśnie poprzez prowadzenie dialogów i rozmów? Brzmi dosyć nierealnie, ale już za moment przekonasz się, że ta metoda naprawdę działa!

Angielski w rozmowach – łatwość w komunikacji to klucz do Twojego sukcesu

Płynność w rozmowach po angielsku i łatwość w komunikacji to dwie umiejętności językowe, które trudno jest przecenić. Wprowadzenie języka obcego do codziennych konwersacji niesie za sobą wiele korzyści. Po pierwsze, zyskujemy dzięki temu szansę na szybszą naukę poprawnego wymawiania słów, sprawnego układania zdań i zadawania pytań, a także poznania specyficznego slangu, z którego native speakerzy korzystają na co dzień.

Pamiętajmy jednak, że rozmowy po angielsku to nie tylko ćwiczenie wymowy i korzystanie z wyuczonych słów oraz formułek. To także możliwość udoskonalenia kompetencji rozumienia ze słuchu, która jest niezwykle ważna podczas nauki angielskiego – bez niej niemożliwe jest prowadzenie rozmów, w których jedna strona rozumie drugą.

Ostatnia kwestia to możliwość przełamania strachu i bariery językowej, która do tej pory towarzyszyła nam podczas rozmów po angielsku. Okazuje się bowiem, że im więcej mówimy w obcym języku, tym szybciej zapominamy o wewnętrznych blokadach. A stąd już prosta droga do poznania nowych osób, wyjazdów w dalekie kraje, a także znalezienia lepiej płatnej pracy.

Zerwij z perfekcją i pokonaj swoje obawy przed rozmowami po angielsku

Możliwości, które zapewni nam pozbycie się bariery językowej, są jak widać ogromne. Pozostaje jednak zadać sobie pytanie, co możemy zrobić już teraz, by zapomnieć o strachu, który do tej pory towarzyszył nam podczas rozmów po angielsku. Ze względu na fakt, że cała ta blokada językowa siedzi wyłącznie w naszych głowach, to właśnie w nich musimy dokonać największej rewolucji.

Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że perfekcjonizm jest największym wrogiem w rozmowach po angielsku. Nikt z nas nie mówi idealnie na początkowym etapie nauki języka i każdy popełnia błędy – czasami mniejsze, czasami większe. Nie oznacza to jednak, że inni wymagają od nas tego, byśmy mówili bezbłędnie i z akcentem typowym dla Brytyjczyka. Wręcz przeciwnie! Nawet nieprawidłowo użyte słówko czy też błędnie zastosowany czas nie przekreśla tego, że inni będą mogli zrozumieć, co chcemy im przekazać.

Wraz ze zmianą myślenia powinny równocześnie iść czyny, a dokładnie systematyczna praca. Angielskiego, podobnie jak każdego innego języka obcego, nie będziemy w stanie nauczyć się tylko wtedy, gdy od czasu do czasu zaglądniemy do podręcznika lub nauczymy się kilku słówek. Do osiągnięcia sukcesu i nabycia płynności w rozmowach po angielsku niezbędna jest przede wszystkim systematyczna nauka. Wystarczy, że każdego dnia poświęcimy 15-30 minut na naukę słówek i krótkie rozmowy, a pierwsze efekty zauważymy w bardzo krótkim czasie.

5 sposobów na ćwiczenie rozmów po angielsku

Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz ćwiczyć umiejętność mówienia po angielsku – i to bez konieczności wyjeżdżania do Wielkiej Brytanii czy też Stanów Zjednoczonych? Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych metod.

  1. Zacznij mówić do siebie.

Osoby, które nie czują się pewnie podczas rozmów po angielsku z innymi, mogą na początek spróbować swoich sił w rozmowach z samym sobą – najlepiej wtedy, gdy nikogo nie ma w domu. Warto wówczas zacząć od prostych dialogów związanych z codziennymi sytuacjami lub na tematy związane z zainteresowaniami. Mówiąc powoli, głośno i wyraźnie, możemy nie tylko szlifować umiejętność rozmów po angielsku, ale także łatwiej pokonać obezwładniającą tremę.

  1. Rozmawiaj z innymi – żoną, chłopakiem, dzieckiem lub przyjacielem

Kolejny etap w rozmowach po angielsku to praktykowanie konwersacji z bliskimi. Nie oznacza to, że należy od razu wskakiwać na głęboką wodę i toczyć zażarte debaty na skomplikowane tematy związane z polityką lub efektem cieplarnianym. Wystarczy zacząć od podstawowych zwrotów, które przydają się w życiu codziennym i od nich przechodzić do coraz bardziej zaawansowanych formułek.

  1. Stań się czujnym słuchaczem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, mówienie i słuchanie to kompetencje mocno ze sobą powiązane. Nigdy nie uda nam się skutecznie nauczyć mówienia po angielsku, jeśli zaniedbamy kwestię słuchania. W związku z tym warto regularnie słuchać podcastów, audiobooków czy też piosenek po angielsku, by móc poszerzyć zakres słownictwa i wykorzystywać je podczas rozmów z innymi.

  1. Bądź aktywny na kursie angielskiego

To ważna wskazówka dla osób, które uczęszczają już na kurs języka angielskiego. Nowego języka najlepiej uczyć się poprzez ćwiczenia praktyczne, dlatego jeżeli tylko nadarzy się okazja, warto brać udział w dyskusjach z innymi kursantami i próbować samodzielnie rozpoczynać konwersacje.

  1. Pomyśl o kursie konwersacyjnym

Chcesz zostać mistrzem w rozmowach po angielsku? Zapisz się na kurs konwersacyjny w Szkole Języków Obcych Koliber! Dzięki temu zobaczysz, że prowadzenie dialogów po angielsku nie jest poza Twoim zasięgiem, a także zdobędziesz swobodę i łatwość w komunikowaniu się w codziennych sytuacjach. Dołącz do nas i przekonaj się, jakie to proste!