jak nauczyć się angielskiego w domu
jak nauczyć się angielskiego w domu

Jak nauczyć się angielskiego w domu? Skuteczne metody nauki angielskiego w domu

Jak nauczyć się angielskiego w domu

O ile znajomość języka angielskiego może być w życiu prywatnym po prostu bardzo przydatna, o tyle na rynku pracy (w tym w zakresie poszerzania horyzontów zawodowych) często wzrasta do rangi kompetencji podstawowych. Każda metoda nauki języka obcego jest warta rozważenia i ma swoje mocne strony — również edukacja domowa. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć się angielskiego w domu — ten tekst jest skierowany właśnie do Ciebie!

Jak nauczyć się angielskiego w domu — wariant idealny

Niektórzy twierdzą, że z powodzeniem można nauczyć się języka angielskiego w domu. Inni trwają w przekonaniu, że nie ma nic lepszego od kursów języka angielskiego — i to najlepiej indywidualnych i stacjonarnych. Jeszcze inne osoby wierzą w najwyższą skuteczność nauki języka obcego przez codzienne obcowanie z nim podczas wielotygodniowego wyjazdu zagranicznego. I jak to często bywa — każdy ma trochę racji. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że żaden z powyższych sposobów nauki angielskiego nie wyklucza innego. Najlepsze efekty daje bowiem połączenie różnych technik i metod nauki angielskiego, w tym takich, które możesz realizować w domu.

Niezależnie od tego, który sposób poszerzania kompetencji językowych będzie tym dominującym — efektywność nauki w ogromnej mierze uzależniona jest od zaangażowania, jakim wykażesz się właśnie w zaciszu własnego domu. Poprzestanie na uczestnictwie w zajęciach stacjonarnych raz w tygodniu, raczej nie przyniesie Ci satysfakcjonujących efektów. Podobnie zresztą jak ograniczenie się do samodzielnej nauki w domu (szczególnie gdy rozpoczynasz od podstaw). Jak zatem nauczyć się angielskiego w domu? Co zrobić, by skutecznie, możliwie szybko i przyjemnie opanować język obcy w piśmie i mowie, nie wychodząc przy tym z domu?

Postaw pewny krok na drodze domowej edukacji. Od czego zacząć naukę angielskiego w domu?

Nauka angielskiego w domu nie musi (i nie powinna) oznaczać wyłącznie nauki samodzielnej, pozbawionej przewodnictwa i wsparcia, gwarantowanego w przypadku stałego kontaktu z lektorem. Zatem od czego zacząć naukę angielskiego w domu? Od zapisania się na dobry kurs angielskiego online. Dlaczego to istotne? Niezależnie od poziomu Twojego aktualnego zaawansowania znajomości angielskiego, zapewne potrzebujesz odpowiedniej osoby, która na bieżąco będzie wskazywać Ci kierunki nauki oraz korygować niedociągnięcia. Dzięki temu:

  • unikniesz przyswajania i utrwalania błędów;
  • będziesz doskonalić język mówiony — wsparcie lektora gwarantuje Ci naukę komunikacji, a nie tylko słówek. Ponadto ćwiczenie prowidłowej wymowy i prowadzenia rozmów w języku angielskim wymaga kompetentnej osoby do dialogu;
  • umocnisz swoją motywację do nauki, zmniejszając ryzyko przerw czy nawet porzucenia edukacji np. w sytuacji napotkania trudności.

Pamiętaj, że w zajęciach odbywających się w trybie online możesz uczestniczyć w dowolnym miejscu z dostępem do internetu — może to być np. Twój ulubiony fotel w salonie!

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu?

O skuteczność nauki języka obcego zawsze przesądza Twoje osobiste zaangażowanie. Nie inaczej jest w przypadku nauki angielskiego w domu. Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu? Co — oprócz zapisania się na kurs językowy online — możesz zrobić, by ułatwić sobie zadanie i podnieść efektywność nauki do maksimum?

Przedstawiamy kilka sposobów na optymalizację procesu zdobywania i utrwalania kompetencji językowych w domowym zaciszu.

1. Doceń potencjał i zasoby Internetu!

Już same portale społecznościowe pełne są łatwo dostępnych, darmowych materiałów do nauki angielskiego. Jeśli należysz do grona osób towarzyskich i lubiących nawiązywać nowe znajomości — możesz inicjować rozmowy i poszerzać kontakty o osoby porozumiewające się po angielsku. Pamiętaj jednak, że w prywatnych konwersacjach często stosuje się skróty myślowe lub… popełnia błędy.

Ale Internet to nie tylko social media. Globalna sieć stanowi przecież prawdziwą skarbnicę wartościowych treści w języku angielskim — możesz czytać anglojęzyczne blogi, oglądać reportaże czy śledzić serwisy informacyjne prowadzone po angielsku. Możesz też skorzystać z ogromnej ilości udostępnianych za darmo ćwiczeń.

2. Nauka w czasie relaksu? Dlaczego nie?! Poznaj skuteczne i przyjemne metody nauki angielskiego w domu

Jeśli lubisz oglądać filmy lub seriale, w przypadku produkcji anglojęzycznych, wybieraj opcje z napisami (a później wersje oryginalne bez tłumaczeń), a nie z lektorem, czy dubbingiem. Nawet jeśli od razu nie zrozumiesz ze słuchu wszystkich dialogów, to w naturalny sposób oswoisz się z językiem, zaczniesz identyfikować poszczególne zwroty i wdrażać je do własnego słownika.

W przypadku słuchania muzyki — staraj się uważnie wsłuchiwać w teksty piosenek. Zapewne niejednokrotnie zaskoczysz się nie tylko ich treścią, ale i własnym (zwykle niedocenianym przez siebie) poziomem znajomości angielskiego.

3. Jak najlepiej nauczyć się angielskiego w domu? Wprowadź angielski do swojej codzienności!

Zmień ustawienia wszystkich urządzeń na język angielski! Na samym początku może wydawać Ci się to nieco uciążliwe, jednak szybko przekonasz się o zaletach takiego rozwiązania. Sprawnie i szybko poszerzysz słownictwo, oswoisz się zarówno z podstawowym, jak i zaawansowanym słownictwem. Gwarantujemy, że efekty wprowadzenia takich zmian zauważysz bardzo szybko!

Jeśli lubisz być na bieżąco, uzupełnij polskie media informacyjne oraz portale branżowe o te anglojęzyczne. Jeśli w domu to Ty zajmujesz się gotowaniem, oglądaj programy kulinarne i szukaj przepisów w języku angielskim.

4. Nauka angielskiego w domu dla początkujących

Powyższe metody nauki angielskiego w domu, często odnoszą się do osób, które opanowały już podstawy języka obcego. Jeśli dopiero zaczynasz uczyć się angielskiego, pamiętaj o sprawdzonych, prostych sposobach uczenia się podstawowych słówek. Przyklejaj do przedmiotów w przestrzeni domu karteczki z zapisem nazw tych przedmiotów w języku angielskim. Staraj się również zapisywać (np. w zeszycie) podstawowe zwroty, jakich używasz w domu. Ponadto, jeśli jesteś rodzicem dzieci w wieku szkolnym — ucz się angielskiego razem z nimi! To dobry sposób nie tylko na naukę, ale i wspólne spędzanie czasu.

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak najlepiej nauczyć się angielskiego w domu. Niezależnie od tego, na jakim poziomie znajomości angielskiego obecnie jesteś — korzystając z kursu językowego online w Szkole Językowej Koliber — masz pewność, że nauka w domu będzie zarówno skuteczna, jak i przyjemna.