czy niemiecki jest trudny
czy niemiecki jest trudny

Czy niemiecki jest trudny do nauczenia? Czy warto zaczynać naukę?

Czy niemiecki jest trudny do nauczenia?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę ze „szprechaniem”, pewnie zastanawiasz się, czy język niemiecki jest trudny do nauki (lub czy jest aż tak trudny, jak o nim mówią)? Na próżno szukać niemieckiego na listach najtrudniejszych języków do nauczenia (za to prawie zawsze pojawia się tam polski!). Dlaczego więc akurat niemieckiemu przypięto łatkę trudnego i czy rzeczywiście taki jest?

Skomplikowane zasady czy jednak zła sława? Czy niemiecki jest trudny?

Często można spotkać się z przekonaniem, że niemiecki jest językiem trudnym do nauki i sztywnym, a obowiązująca w nim wymowa nie zachwyca śpiewnością i lekkością. Niektórzy nawet żartują, że nawet najczulsze wyznanie po niemiecku brzmi jak rozkaz. Ile w tym prawdy i z czego wynika takie podejście do niemieckiego?

Język niemiecki nie uchodzi za najbardziej wdzięczny i lubiany (szczególnie w naszym kraju, ale nie tylko) z dość „nielingwistycznych” powodów. Prawdopodobnie to w historii naszych zachodnich sąsiadów tkwi źródło niechęci do ich języka. Kropką nad i jest obecna w głowach (nie tylko) Polaków II wojna światowa, a filmy i gry na jej temat tylko utrwalają w odbiorcach stereotypy na temat języka niemieckiego.

Bardziej osadzonymi w samym języku powodami niechęci do nauki niemieckiego są np. owiane czarnym nimbem rodzajniki. Choćby w kontekście faktu, że w wielu innych językach te części mowy również są obecne — częstotliwość padania tego argumentu nieco dziwi.

Dlaczego warto uczyć się niemieckiego?

Zawsze warto podjąć naukę języka obcego. Sprawne porozumiewanie się to przecież podstawa komunikacji, tak potrzebnej w podróżach, rozwoju osobistym i zawodowym. W przypadku nauki niemieckiego to właśnie poszerzanie perspektyw zawodowych często stanowi najbardziej przekonujący argument dla niezdecydowanych. Jeśli i Ty się wahasz, czy warto uczyć się niemieckiego, pamiętaj:

  • znając niemiecki, zwiększasz swoje szanse na rynku pracy — niemieckie firmy to jeden z najważniejszych partnerów zagranicznych dla polskich przedsiębiorców;
  • porozumiewając się po niemiecku, możesz rozpocząć pracę bezpośrednio dla niemieckojęzycznych przedsiębiorców — choćby zdalnie (pracując z domu, zarabiając w Euro);
  • znajomość języka niemieckiego umożliwi Ci pracę nie tylko w samych Niemczech, ale też w Szwajcarii, Austrii czy Liechtensteinie;
    jesteś naukowcem? Znając niemiecki, możesz zasięgnąć do wielu materiałów źródłowych w oryginale!

 

Powiedzmy sobie szczerze: czy język niemiecki jest trudny do nauczenia?

To, czy język niemiecki jest trudny do nauczenia, jest kwestią absolutnie subiektywną. Jednak wiele osób twierdzi, że niemiecki jest łatwiejszy choćby od angielskiego, nie wspominając już nawet o polskim. Skąd to przekonanie?

Oto siedem argumentów przemawiających za tym, że niemiecki nie jest trudny do nauki.:

  1. Zasady w języku niemieckim są jasne i klarowne, a gramatyka — logiczna.
  2. Im lepiej znasz niemiecki, tym łatwiej się go uczysz. Brzmi jak banał, ale chodzi o to, że po przyswojeniu podstawowych zasad, dalsza nauka stanie się prostsza (czego nie można powiedzieć choćby o angielskim).
  3. Konstrukcja zdania wymaga precyzji, co z jednej strony przyczynia się do odbioru tego języka jako wyjątkowo sztywnego, a z drugiej strony — znacząco ułatwia proces jego uczenia.
  4. Straszą Cię rodzajniki i ich odmiana? W niemiecki są tylko trzy rodzajniki i cztery przypadki.
  5. Zasady wymowy po pewnym czasie nauki stają się intuicyjne i przewidywalne.
  6. Jeśli znasz już jakiś język germański, będzie Ci łatwiej (do tej grupy należy też angielski).
  7. Na pytanie o to, czy niemiecki jest trudny, twierdząco odpowiadają najczęściej osoby, które tego języka nie znają lub ci, którzy zaczynają naukę. A odpowiedź brzmi: niemiecki nie jest trudny do nauczenia.

A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak szybko nauczyć się niemieckiego, przeczytaj nasz poprzedni artykuł.

Co może sprawiać trudność na początku nauki języka niemieckiego?

Najważniejsze jest nastawienie. Jeśli założysz, że coś jest trudne — właśnie takie będzie. Pamiętaj, że każdy język obcy może na początku sprawiać problemy. Najczęściej uczniowie niemieckiego, do najtrudniejszych zagadnień zaliczają:

  • rodzajniki — nie ma ich w języku polskim, dlatego uchodzą za trudny element do nauczenia. Są natomiast obecne w innych, popularnych w Polsce językach obcych. Rodzajniki niemieckie z całą pewnością nie stanowią zagadnienia bardziej skomplikowanego od rodzajników obecnych w angielskim, włoskim czy hiszpańskim;
  • przypadki — nie da się ukryć — każdy język obcy ma gramatykę i zasady. W niemieckim mamy 4 przypadki, a dla porównania — w polskim jest ich 7. Jak w przypadku nauki niemal każdego innego obszaru języka obcego, to praktyka czyni mistrza.
  • słownictwo — na samym początku nauki niemieckiego mogą przerażać Cię słowa — zarówno długość niektórych wyrazów, jak i ich wymowa, czy rzadziej — brak polskich odpowiedników. Trudne słowa po niemiecku to dla Polaków np. ausschlieβlich, frühstück, czy frühlingsgefühle. Jednak zawsze warto pamiętać, że skoro polskie słowa takie jak przepióreczka, dziesięć, czy Szczecin nie sprawiają Ci problemu — z pewnością te niemieckie też w końcu nie będą.

Czy język niemiecki jest trudny do nauki? Ze Szkołą Języków Obcych Koliber — nie!

Język niemiecki wymaga przede wszystkim zrozumienia zasad i dostrzegania schematów. Jest jak logiczna układanka — my znamy jej elementy i z przyjemnością nie tylko Cię ich nauczymy, ale też spróbujemy przekonać Cię, że nauka niemieckiego może być przyjemna i nie taka trudna, jak o niej mówią inni.

W Szkole Języków Obcych Koliber podchodzimy do naszej pracy z pasją — z nami nie tylko nauczysz się komunikacji w języku niemieckim, ale też polubisz go, zapisując się na nasz kurs języka niemieckiego!