Podcasty do nauki angielskiego
Podcasty do nauki angielskiego

7 ciekawych podcastów, które pomogą Ci rozwijać umiejętności języka angielskiego

Podcasty do nauki angielskiego

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Nielsen na zlecenie Storytel Polska, co piąty polski internauta w wieku 19-49 lat regularnie słucha podcastów, natomiast połowa ankietowanych wie, czym są podcasty. Oznacza to, że niemal kilka milionów osób korzysta z takiej formy publikacji audio. Co ciekawe, jednym z tematów wybieranych najczęściej przez użytkowników są podcasty do nauki języka angielskiego. W jaki sposób mogą nam one pomóc w rozwijaniu umiejętności językowych i na jakie ciekawe audycje językowe warto zwrócić uwagę?

Dlaczego warto słuchać podcastów do nauki angielskiego?

Podcasty stanowią stosunkowo nowe medium, którego historia sięga początku XXI wieku. Pierwsze wzmianki na temat podcastingu pojawiły się jednak już w latach 80. ubiegłego wieku, kiedy to powstały pierwsze narzędzia do przesyłania plików dźwiękowych przez Internet. Tym, co dziś wpływa na rosnącą popularność podcastów, jest przede wszystkim ich elastyczność, wszechstronność i łatwa dostępność. Dzięki takim platformom jak np. Spotify, iTunes, YouTube, Apple Podcasts czy też Google Podcasts możemy wciąż odkrywać nowe tematy i historie z różnych części świata, zyskując równocześnie doskonały sposób na rozwijanie umiejętności językowych.

A w czym dokładnie mogą nam pomóc podcasty do nauki angielskiego? Lista korzyści jest tu bardzo długa i obejmuje m.in. takie kwestie jak:

  • poprawa rozumienia ze słuchu – nigdy nie ruszymy z miejsca i nie zaczniemy prowadzić konwersacji po angielsku, jeżeli będziemy mieli trudności ze zrozumieniem tego, co mówi druga osoba. Podcasty są więc znakomitym sposobem na rozwijanie zdolności rozumienia ze słuchu, niezależnie od poziomu naszego zaawansowania językowego;
  • rozbudowa słownictwa ­– słuchając podcastów, poznajemy nowe zwroty (często te należące do języka potocznego), a przy tym mamy okazję do osłuchania się z różnymi akcentami;
  • wygodne użytkowanie – podcastów można słuchać w każdej chwili, bez względu na to, gdzie jesteśmy – w drodze do pracy, szkoły czy też podczas sprzątania mieszkania. Co ważne, daną audycję można w każdej chwili zatrzymać i cofnąć, by ponownie odsłuchać dany fragment;
  • darmowe źródło wiedzy – większość podcastów jest darmowa, dzięki czemu zyskujemy prosty sposób na dokształcenie się bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych;
  • otwarcie na świat nowych informacji – podcasty do angielskiego to rewelacyjny sposób na rozwijanie umiejętności językowych, jak również pogłębianie wiedzy na tematy, które nas interesują, np. z zakresu podróżowania, kultury, muzyki, rozrywki, zdrowia lub biznesu.

Ciekawe audycje językowe, które warto znać

Podcasty do nauki angielskiego można podzielić na dwie grupy – audycje polsko-angielskie, które są bardzo dobrym rozwiązaniem na początku przygody z angielskim, jak również audycje w pełni angielskojęzyczne, które warto włączyć na nieco wyższym poziomie zaawansowania. Poniżej prezentujemy listę 7 najciekawszych, naszym zdaniem, podcastów do nauki angielskiego.

1.     PoCudzeMovie

Jeden z najlepszych polskich podcastów do nauki angielskiego dostępnych na Spotify, który prowadzony jest przez Arlenę Witt, nauczycielkę angielskiego i autorkę podręczników. Arlena jest również propagatorką nauki angielskiego w przystępny i ciekawy dla odbiorcy sposób, dlatego też w jej audycjach często można znaleźć odwołania do wielu popularnych filmów.

2.     Kwadrans na Angielski

Jak sama nazwa mówi, czas trwania każdego podcastu wynosi zaledwie 15 minut, w związku z czym jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą rozwinąć umiejętności językowe, jednak nie mają na to zbyt wiele czasu. Każdy odcinek skupia się na innym temacie, co pozwala na rozbudowywanie słownictwa w różnych zagadnieniach i rozumienia zróżnicowanych kontekstów. 

3.     Angielski Po Polsku

Podcast prowadzony przez Błażeja Kozioła, który chociaż bazuje w pewnym stopniu na metodach szkolnych, to robi to w sposób atrakcyjny i przyciągający uwagę odbiorcy. Podcast świetnie sprawdza się do robienia notatek, nauki wymowy oraz obcowania z językiem angielskim w przyjazny, nieskomplikowany sposób.

4.     Podcasts in English

Jest to zbiór podcastów w języku angielskim, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Każdy odcinek jest bardzo krótki (trwa zaledwie 3-4 minuty) i pozwala na zapoznanie się z najważniejszymi frazami dotyczącymi konkretnych sytuacji, np. wyjścia do kina lub wizyty u lekarza. Jest to również przydatne narzędzie dla osób podróżujących, które chcą podszkolić swój warsztat językowy przed kolejną wyprawą.

5.     Learn English

Zbiór podcastów opracowany przez British Council, które charakteryzują się zróżnicowaną długością i poziomem zaawansowania. Po odsłuchaniu danego odcinka można także rozwiązać zadania sprawdzające umiejętność rozumienia ze słuchu i pobrać transkrypcję całego odcinka.

6.     Luke’s English Podcast

Podcast prowadzony jest przez nauczyciela angielskiego i komika, który skutecznie łączy przyjemne z pożytecznym. W swoich audycjach Luke omawia różne tematy, począwszy od zagadnień związanych z językiem potocznym, poprzez kulturę, aż po historie z życia wzięte.

7.     6 Minute English

Podcast tworzony przez BBC i skierowany do osób, które chcą rozwinąć swoje umiejętności językowe w krótkim czasie. Odcinki trwają około 6 minut i skupiają się na różnych tematach, m.in. nauce, technologii oraz kulturze.

Podcasty to znakomite narzędzie do nauki angielskiego, które warto łączyć z innymi formami nauki, m.in. udziałem w kursie języka angielskiego. Takie rozwiązanie polecamy w naszej Szkole Językowej Koliber, ponieważ wierzymy, że dzięki temu nasi kursanci zyskują świetną okazję do tego, by poprawiać swoje umiejętności rozumienia kontekstu i słuchania.