jak przełamać barierę językową
jak przełamać barierę językową

Bariera językowa — jak przełamać barierę językową? Jak pokonać strach przed mówieniem w obcym języku

Jak przełamać barierę językową?

Niezależnie od stopnia umiejętności językowych, etapu edukacji czy zajmowanego stanowiska — bariera językowa skutecznie zamyka usta i tym samym podcina skrzydła wielu osobom. Jeśli potrafisz snuć w głowie konwersacje w języku obcym, ale w sytuacji, kiedy staje przed Tobą rozmówca z krwi i kości — słowa zatrzymują Ci się w gardle, prawdopodobnie wiesz, czym jest bariera językowa. Szukasz sposobów na jej przełamanie? Brawo! To najważniejszy krok!

 

Bariera językowa w komunikacji wynika najczęściej ze strachu przed…? Na początku zdefiniuj swoje lęki

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najpotężniejszych wrogów człowieka jest strach. Często to właśnie on jest źródłem paraliżującego wręcz poczucia niemocy, i to w nim upatrujemy się też bezpośredniej przyczyny bariery językowej. Tylko czego właściwie tu się bać?

Nim przejdziemy do praktycznych porad dotyczących tego, jak przełamać barierę językową, warto byś zastanowił/zastanowiła się, z czego wynika Twój lęk przed mówieniem w obcym języku? Pierwszym i najistotniejszym krokiem na drodze do pokonania potwora lęku jest uświadomienie sobie jego istnienia i próba weryfikacji źródła takiego stanu rzeczy. Opcji jest kilka:

  • boisz się popełniać błędów. Często wynika to ze strachu przed oceną rozmówcy — chcesz być odbierany/odbierana jako osoba kompetentna, a sądzisz, że popełnianie błędów językowych odbierze Ci np. status specjalisty w swojej dziedzinie;
  • czujesz wstyd, wynikający z nałożenia na siebie oczekiwań (np. w moim wieku powinienem mówić po angielsku, po tylu latach nauki powinnam już znać niemiecki, na moim stanowisku powinienem mówić lepiej w języku obcym itd.);
  • przeżywasz stres związany z brakiem pewności siebie, wynikającym z kolei z przeświadczenia o niewielkich umiejętnościach (to jak strach przed prowadzenie samochodu zimą lub na długiej trasie);
  • brak wiary w swoje umiejętności — zaniżanie ich;
  • porównywanie się z innymi.

O ile na początku nauki języka obcego bariera językowa w komunikacji towarzyszy prawie każdemu i stosunkowo łatwo ją przełamać, o tyle na dalszych etapach edukacji — staje się prawdziwą zmorą.

Jak przełamać barierę językową? Wykaż się wyrozumiałością względem siebie

Dlaczego na powyższej liście nie znalazły się faktyczne braki w słownictwie, znajomości gramatyki czy umiejętności prawidłowej wymowy słów? Bo pomijając początkujących, bariera językowa najczęściej dotyczy osób, które posiadają już wystarczający do podstawowej komunikacji zasób wiedzy, a problem leży w jej praktycznym zastosowaniu. To dlatego tak wiele możliwych powodów bariery językowej krąży wokół strachu przed popełnieniem błędu.

Bariera językowa jest też swego rodzaju pułapką i błędnym kołem — unikając popełniania błędów, unikasz mówienia. A unikając mówienia — nie uczysz się i zamykasz sobie drogę do postępów, pogłębiając problem. Szukasz listy zasad pt. „Jak przełamać barierę językową?”. Proszę bardzo:

  1. Daj sobie prawo do błędów

Pamiętaj! Nie myli się tylko ten, kto nie próbuje. A kto nie próbuje — nie uczy się.

bariera językowa

Filmy, gry, a może kurs językowy? Jak przełamać barierę językową (w praktyce)

Pamiętaj też, że zdefiniowanie problemu, choć jest konieczne do dalszego świadomego działania, nie wystarczy do zażegnania bariery językowej. Tutaj trzeba podjąć wyzwanie i na przekór strachom, starać się mówić jak najwięcej. Twoimi sprzymierzeńcami będą:

  • podróże i komunikacja w języku obcym zarówno z osobami, dla których dany język jest ojczysty, jak i z takimi, dla których jest to język obcy;
  • oglądanie filmów w języku obcym (np. z napisami po polsku), by oswoić się z językiem, osłuchać się z wymową poszczególnych słów i melodią wypowiedzi;
  • świadomość i akceptacja faktu, że zawsze znajdzie się ktoś, kto mówi w danym języku obcym płynniej, bardziej poprawnie, ma większy zasób słów i jest bardziej komunikatywny. Ba! Zapewniamy, że nawet w kwestii komunikacji w języku ojczystym, znajdą się osoby, które władają nim lepiej od innych! Rozejrzyj się wokół siebie — czy każda osoba, którą spotykasz, posługuje się zawsze poprawną polszczyzną?;
  • idealną przestrzenią do przełamywania bariery językowej jest stały, regularny kontakt z lektorem. Jeśli chcesz zacząć mówić w np. języku angielskim i piąć się po szczeblach zaawansowania w komunikacji — wybierz dobry kurs języka angielskiego!

Bariera językowa? Porozmawiajmy!

Zapisując się na kurs językowy, zyskasz nie tylko stały dostęp do wiedzy, sposobów jej przyswajania i wykorzystywania w praktyce. Możliwość prowadzenia rozmów bez ciążącego widma oceniania, najbardziej sprzyja przełamywaniu bariery językowej. Kompetencje merytoryczne prowadzących kursy są tutaj równie ważne, jak umiejętność budowania przez nich sprzyjającej przełamywaniu lęków atmosfery - a jak pewnie pamiętasz ze szkoły, nie każdy nauczyciel potrafi taką atmosferę stworzyć.

Bariera językowa jest trudnym przeciwnikiem, ale my wiemy, jak go pokonać. Wybierając Szkołę Języków Obcych Koliber, zyskasz nie tylko pakiet narzędzi do przełamywania bariery językowej wraz z instrukcją obsługi, ale również tak istotne wsparcie w przełamywaniu własnych ograniczeń O tym, jak wybrać szkołę językową i dlaczego Szkołę Koliber, pisaliśmy w poprzednich artykułach.