Angielski w podróży

Angielski w podróży – przydatne zwroty i słownictwo dla podróżujących

Angielski w podróży

Sezon wakacyjny trwa w najlepsze, co oznacza, że większość z nas albo z łezką w oku wspomina skończony nie tak dawno urlop, albo dopiero zaczyna pakować się na wakacyjne wojaże. Marzy Ci się wyjazd za granicę, by móc zanurzyć się w nowych kulturach i kuchni, ale wciąż powstrzymuje Cię obawa przed rozmowami w obcym języku? Mamy dla Ciebie coś, co pomoże Ci nabrać wiatru w żagle i odważyć się na realizację marzeń o podróżowaniu w dalekie miejsca na świecie!

Nie znam zbyt dobrze angielskiego – czy muszę zapomnieć o wakacjach za granicą?

Oczywiście, że nie! Wbrew pozorom osób, które nie znałyby przynajmniej podstaw języka angielskiego, jest dziś tak naprawdę niewiele. Niektóre słowa pamiętamy jeszcze ze szkoły, o innych słyszeliśmy w anglojęzycznych piosenkach lub filmach, a jeszcze inne przeplatają się w naszych codziennych rozmowach. Często wystarczy więc powtórzyć sobie podstawy i przyswoić kilka przydatnych zwrotów niezbędnych do podróżowania, by móc poradzić sobie w każdym miejscu, które chcemy odwiedzić.

Wsparciem w rozmowach po angielsku, jeżeli nie do końca czujemy się na siłach, by samodzielnie prowadzić dialogi z obcokrajowcami, są rozmówki z podstawowym słownictwem dla podróżujących oraz aplikacje, które umożliwiają tłumaczenie mówionego i słyszanego tekstu, np. Tłumacz Google.  Do tego zestawu chcemy dziś dodać nasz mini słowniczek języka angielskiego w podróży. Mamy nadzieję, że zwroty, które w nim umieściliśmy, przydadzą Ci się w czasie wyjazdu i pozwolą cieszyć się urokami nowo poznanych miejsc!

Podstawowe słownictwo dla podróżujących

Nie da się ukryć, że zwrotów związanych z szeroko pojętym podróżowaniem i turystyką jest wiele. Nie oznacza to jednak, że musimy znać je wszystkie, by móc poradzić sobie w różnych sytuacjach. Poniżej przedstawiamy te zwroty do podróżowania, zdania oraz słowa, które wykorzystywane są najczęściej w trakcie wakacyjnych wyjazdów.

Najważniejsze zwroty do podróżowania samolotem

Część angielskich słówek i zwrotów może przydać Ci się już na początku podróży, czyli na lotnisku. Wiemy, że sam lot jest dla wielu osób bardzo stresującym wydarzeniem, dlatego spróbujmy go nieco obniżyć poprzez zaznajomienie się z takimi zwrotami jak:

 • How do I get to the departure lounge? – Gdzie jest hala odlotów?
 • What time is my flight? – O której godzinie odlatuje mój samolot?
 • Where is the check-in? – Gdzie jest odprawa?
 • Where can I print my ticket? – Gdzie mogę wydrukować bilet?
 • I have one suitcase and carry-on luggage. – Mam jedną walizkę i bagaż podręczny.
 • Where is the taxi rank? – Gdzie jest przystanek taksówek?

Przydatne zwroty podczas rozmów w hotelu 

Dotarliśmy na miejsce, dlatego czas udać się do hotelu. By uniknąć ewentualnych nieporozumień, warto zapoznać się z następującymi zwrotami:

 • What is the price per night? – Jaka jest cena za noc?
 • Have you go tany vacancies? – Czy są u Państwa wolne pokoje?
 • I would like to book a room for … people. – Chciałbym zarezerwować pokój dla … osób.
 • Is breakfast included? – Czy śniadanie jest wliczone w cenę?
 • Where can I park my car? – Gdzie mogę zaparkować samochód?
 • I have a reservation under the name of… - Mam rezerwację na nazwisko…

Język angielski w podróży – jak porozumiewać się w mieście i restauracji?

Wyjeżdżając za granicę, chcemy poznać nowe miasto, zwiedzić zabytki i rozkoszować się lokalną kuchnią. By wszystko to przebiegało w komfortowych dla nas warunkach, dobrze jest poznać niezbędne zwroty do podróżowania, które ułatwią komunikowanie się z innymi:

 • Excuse me. How can I get to…? - Przepraszam, jak mogę dostać się do…?
 • Excuse me. Where is the museum/theatre/church? – Przepraszam, gdzie jest muzeum/teatr/kościół?
 • Is it far from here? – Czy to daleko stąd?
 • Is that table available? – Czy ten stolik jest wolny?
 • I would like to order… - Chciałbym zamówić…
 • May I have the bill? – Czy mogę prosić o rachunek?

Podróżowanie bez granic i barier językowych – z naszą pomocą wakacje 2024 będą Twoje!

Na naukę angielskiego przed wyjazdem wakacyjnym, który odbędzie się za kilka dni lub tygodni, jest trochę za późno. Już teraz możesz natomiast rozpocząć przygotowania do zagranicznych wojaży w przyszłym roku, kiedy to nasz wakacyjny słowniczek może nie być Ci już potrzebny! Zapraszamy do skorzystania z naszych kursów języka angielskiego w Szkole Języków Obcych Koliber. Nasi lektorzy z przyjemnością wprowadzą Cię w tajniki języka angielskiego, a nabytą wiedzę teoretyczną pomogą wykorzystać w praktyce. Jak widzisz, wystarczy zaledwie krok, by cały świat mógł stanąć przed Tobą otworem!